سردار عبداللهی خبر داد:
چهل ابرپروژه در چهل سالگی انقلاب به بهره‌برداری خواهد رسید

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) گفت: ما در سال جاری، 40 ابرپروژه را تعریف کردیم که شامل 10 پروژه در نفت، 11 پروژه در آب، 10 پروژه در بخش راه، 2 پروژه در صنعت و معدن، 3 پروژه در ساختمان و 3 پروژه در بخش اطلاعات و فناوری و یک پروژه در کشاورزی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، سردار عبادالله عبداللهی، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، عصر روز دوشنبه، 17 اردیبهشت ماه در حاشیه دومین روز از بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی نفت در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به افتتاح فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس که در سال 96 با حضور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری به بهره‌برداری رسید، یادآور شد: با افتتاح فاز نخست پالایشگاه ستاره، در مجموع 6 میلیارد لیتر فرآورده در این پالایشگاه تولید شده است که 2 میلیارد و 500 تا 3 میلیارد لیتر از این میزان بنزین بوده است.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با بیان این که فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در روزهای آینده به‌طور رسمی با حضور رئیس جمهوری افتتاح می‌شود، گفت: فاز سوم این پالایشگاه نیز تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.
سردار عبداللهی درباره پروژه‌های اجرایی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) گفت: قرارگاه سازندگی با اتکاء به سرمایه انسانی خود در 10 حوزه بزرگ مجری ابرپروژه‌هایی است که برای کشور اهمیت حیاتی دارند.
وی ادامه داد: ما بر اساس اولویت‌ها و نیازهای اقتصادی کشور و جلساتی که با وزرا برگزار می‌کنیم اولویت‌های اجرایی را تعیین می‌کنیم و سال 95 و 96 فعالیت‌های مناسبی داشتیم اما سال 97 سال ویژه‌ای برای ما خواهد بود.
سردار عبداللهی در توضیح پروژه ستاره خلیج فارس گفت: یکی از پروژه‌های قرارگاه، پالایشگاه ستاره خلیج فارس است که سال 96 اولین فاز آن به بهره‌برداری رسید که بیش از 6 میلیارد لیتر تولید دارد که2.8 تا سه میلیارد لیتر آن بنزین است. فاز 2 خلیج فارس نیز در پایان سال 96 به بهره‌برداری رسید و تولید روزانه 22 میلیون لیتر بنزین را شروع کرد و با بهره‌برداری از فاز سه شاهد صادرات خواهیم بود.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) درباره پروژه‌های مهم در صنعت نفت گفت: پالایشگاه ستاره خلیج فارس فایده بزرگی برای اقتصاد ایران داشت و توانست 45 درصد بنزین کشور را تأمین کند و 70 درصد از نیازهای این پروژه از کالاهای ایران تأمین شد.
سردار عبداللهی ادامه داد: فازهای 22، 23 و 24 پارس‌جنوبی جزء این ابرپروژه‌ها هستند که با بهره‌برداری کامل آن نزدیک به 104 میلیون مترمکعب گاز به تولید گاز کشور اضافه می‌شود و هر فاز آن 52 میلیون مترمکعب گاز ترش را استخراج می‌کند.
وی با اشاره به پروژه‌های دیگر در صنعت نفت گفت: در حوزه نفت دو پروژه حائز اهمیت است، ابتدا خط انتقال نفت آبادان به ری است که در شرایط کنونی 200 هزار بشکه نفت روزانه به ‌وسیله 1600 دستگاه حمل می‌شود که مشکلات زیست‌محیطی و آلایندگی هوا را دارد. این پروژه می‌تواند این مشکلات را تا حدودی حل کند. پروژه دوم خط سراسری شش با قطر 56 اینچ از اهواز شروع می‌شود و تا غرب کشور ادامه می‌یابد تا مشکل افت گاز و کمبود گاز را تأمین کند. در مجموع از 118 هزار میلیارد تومان، 100 هزار میلیارد تومان مربوط به پروژه‌های نفتی است که سال 97 به اتمام می‌رسد.
وی ادامه داد: اثرات این طرح در بحث کشاورزی و ایجاد کمربند مقابل ریزگردها و نیز تأمین آب صنایع پایین دستی و تبدیلی قابل مشاهده خواهد بود و تا پایان سال به اتمام می‌رسد.
سردار عبداللهی درباره فعالیت‌های برون‌مرزی قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) نیز گفت: درباره فعالیت برون‌مرزی قرارگاه و با اهداف خدماتی، فنی و مهندسی آمادگی ارایه خدمات هستیم. به‌طور کلی در عراق چند پروژه از جمله خط گاز 56 اینچی به طول 936 کیلومتر و از طریق بصره و بغداد راه اجرا کردیم و مراحل ساخت چند تصفیه‌خانه در عراق رو به اتمام است و نیز صحن حضرت زهرا(س) و توسعه حرم امام‌حسین(ع) از این پروژه‌هاست و در حوزه سوریه هم فعالیت ما بستگی به تشخیص مسئولان دارد.
وی با اشاره به فعالیت‌های قرارگاه در زمینه سدسازی گفت: از دستاوردهای ما در حوزه‌ آب این است که از مجموع 45 میلیارد مترمکعب آب سدهای کشور تقریباً 25 میلیارد مترمکعب آن یعنی 55 درصد آن را قرارگاه اجرا کرده است. همچنین تأمین 10500 کیلومتر خط انتقال آب، نفت و گاز از جمله فعالیت‌های ما بوده است. در حوزه‌ دریا هم دو بندر شهید بهشتی و شهید رجایی در سال 96 به بهره‌برداری رسید.
فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) تاثیر تحریم‌ها بر فعالیت این نهاد را اندک دانست و افزود: ما نباید فراموش کنیم تحریم‌ها از اوایل انقلاب وجود داشته و آنچه مهم است نحوه‌ مدیریت و تدبیر در راستای مقابله با آن است. وقتی ما توانستیم در شرایط تحریم بزرگترین پالایشگاه گاز جهان را بسازیم پس می‌توانیم تاثیر تحریم‌ها را کاهش دهیم و با مدیریت می‌توانیم تسلیم دشمن نشویم.
وی با اشاره به طرح ناب گفت: با توجه به کسری و کمبود آب و نیز 200 میلیون مترمکعب گاز مازاد می‌توانیم این کمبود و مدیریت غیراصولی را از طریق شیرین کردن آب جبران کنیم. در همین راستا این طرح را به دولت اعلام کرده و با عدم تأمین مالی دولت مواجهه شدیم و ناچار به کنسرسیوم 55 عضوی واگذار شد.
سردار عبداللهی افزود: طرح ناب در ده استان تعریف شده که هشتاد درصد کار مهندسی آن به اتمام رسیده و یک عایدی بزرگ برای کشور است که کنار آن می‌توانیم برق تولید شده را صادر کنیم.
فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) درباره فعالیت‌های شرکت صدرا گفت: شرکت صدرا زیرساخت بزرگی دارد که در زمینه‌های مختلف از جمله‌ ساخت سکو، ساخت شناور و کشتی فعالیت می‌کند. صدرا پیش از تحویل نزدیک به 250 نفر نیرو داشت که به خاطر عدم پرداخت مطالبات خود هر روز شاهد اعتصاب بود در حالی که هم اکنون 4000 نفر به‌صورت مستقیم در آن مشغول کار هستند و ادامه فعالیت آن بستگی به اراده دولت دارد.
وی ادامه داد: صدرا می‌تواند برای130 هزار نفر به‌صورت مستقیم شغل ایجاد کند و با توجه به اینکه یک شرکت سهامی است، عایدی آن متوجه مردم خواهد بود طوری‌ که سهام صدرا در این‌بازه زمانی از 45 تومان به 1400 تومان رسیده است.
سردار عبداللهی با اشاره به فعالیت‌های این قرارگاه در زمینه محرومیت‌زدایی گفت: یکی از مولفه‌های ما در حوزه محرومیت‌زدایی، ساخت پل، مسجد و... تا شعاع 70 کیلومتری است. طبق آمارهایی که داشتیم نزدیک به 10 تا 12 ابرپروژه را از محل اعتبارات قرارگاه در مناطق محروم به اتمام رسانده‌ایم.
فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) با اشاره به مشکلات کلان‌شهر تهران گفت: تهران کلان‌شهری است که با مشکلات زیادی در زمینه ترافیکی و زیست‌محیطی روبه‌رو است. قرارگاه در تهران فعالیت‌هایی در زمینه ساخت زیرگذر، روگذر، پل مترو و... داشته که از محل آن مطالبات بالایی از شهرداری تهران دارد. برای حل مشکلات تهران باید برنامه ریل‌محور بودن و مترو را در دستور کار قرار داد. همان‌طور که قرارگاه توانست خط 7 مترو را با 27 کیلومتر و به‌صورت EPC اجرایی کند.
وی درباره سرمایه‌گذاری خارجی گفت: از سرمایه‌گذاری خارجی استقبال می‌کنیم اما باید در نظر داشت که کشور در زمینه دانش فنی بومی‌ شده و نیازی به خارج در این زمینه ندارد به طوری ‌که در حال حاضر 70 هزار نفر نیروی متخصص با تحصیلات آکادمیک و اکثر متولدین دهه 60 در این مجموعه اشتغال دارند که سرمایه بالایی برای ما محسوب می‌شود.
سردار عبداللهی با بیان اینکه آمادگی این قرارگاه به زمان جنگ تحمیلی باز می‌گردد گفت: از دوران دفاع مقدس تا امروز این قرارگاه در آمادگی کامل به سر می‌برد و می‌توانیم بگوییم در طول این سال‌ها ظرفیت‌های قرارگاه از حیث کسب دانش و فناوری روز و همچنین در اختیار داشتن نیروهای انسانی متخصص چندین برابر شده به طوری که در حال حاضر 200 هزار نفر به صورت مستقیم و یک میلیون نفر به صورت غیرمستقیم اشتغالزایی دارد و باید بگوییم 200 لشکر سازندگی در کشور داریم.
سردار عبداللهی در پایان با اشاره به تعامل این نهاد با دولت گفت: اجرای پروژه‌های 120 هزار میلیارد تومانی نیاز به تعامل دارد و ما در طول چهار دولت گذشته هیچ تنشی با آنها نداشته‌ایم. یکی از دلایل نتایج خوب قرارگاه همین تعامل با دولت است.

 
   1397/2/19 20:58