به همت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص)؛
پیچیده ترین پروژه ریلی کشور در استان لرستان در حال اجراست

پیچیده‌ترین پروژه ریلی کشور در استان لرستان به همت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) در حال اجراست.

به گزارش روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، پروژه راه‌آهن استان لرستان در سه قطعه دورود- خرم‌آباد - اندیمشک، دورود- بروجرد- ملایر و دورود- ازنا – الیگودرز با تلاش کارکنان موسسه امیدپارس گروه تخصصی قائم از زیرمجموعه‌های قرارگاه خاتم از سال 93 آغاز شد و هم‌اکنون در حال اجراست.
در حال حاضر از ۱۱۴ کیلومتر پروژه راه‌آهن دورود- خرم‌آباد، بیش از ۸۰ کیلومتر آن فعال است و ۳۴ کیلومتر دیگر این پروژه در مرحله رفع معارضان می‌باشد.
همچنین از ۱۴ رشته تونل جانمایی‌شده در مسیر راه‌آهن دورود- خرم‌آباد ، هشت تونل به طور کامل حفاری شده است که دو تونل ۴ هزار و ۴۶۰ متری و ۳ هزار و ۶۵۰ متری به عنوان طولانی‌ترین تونل‌های پروژه، اجرایی شده که از تونل اول قریب به یک‌هزار و ۲۰۰ متر و در تونل دوم نیز یک‌هزار و ۵۰۰ متر کار انجام گرفته است.
شایان ذکر است این پروژه به دلیل قرار گرفتن در مسیر رشته کوه‌های بلند و صعب العبور زاگرس میانی، از نظر زمین‌شناسی یکی از پیچیده‌ترین پروژه‌های ریلی کشور محسوب می‌شود و وجود پل‌های دره‌ای بزرگ و تعبیه طولانی‌ترین تونل‌های ریلی خاورمیانه از نمونه‌های بارز پیچیدگی این پروژه به شمار می‌رود.
در حال حاضر ۸۰ درصد عملیات خاکبرداری پروژه راه‌آهن دورود- خرم آباد انجام شده و ۶۰ درصد عملیات خاکریزی این پروژه به اتمام رسیده است.
گفتنی است تاکنون بیش از ۸۰ پروژه راه روستایی، خانه بهداشت، جابجایی و بهسازی منابع آب روستایی، کمک‌های نقدی به مساجد، مدرسه‌سازی، توزیع بسته‌های فرهنگی در قالب محرومیت‌زدایی توسط این پروژه اجرایی شده است. همچنین در بحث راهداری زمستانی نیز سال ۹۵ بیش از ٣٥٠ کیلومتر برفروبی توسط ماشین‌آلات و نیروهاي قرارگاه در استان لرستان انجام شد.
در حال حاضر بیش از ۸۵۰ نفر به طور مستقیم در پروژه اشتغال دارند که کمتر از ۱۰ درصد این نیروها غیربومی و ۹۰ درصد بومی و مصالح مورد استفاده نیز عمدتاً بومی است که می توان گفت نقش مثبتی در اشتغال و اقتصاد استان دارد.   1396/4/3 09:58