پروژه تونل آرش به بلوار اسفندیار و بزرگراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی افتتاح شد

پروژه تونل و زیرگذر آرش به بلوار اسفندیار و بزرگراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از پروژه‌های قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) روز دوشنبه نوزدهم شهریورماه با حضور شهردار تهران و مدیرعامل موسسه حرا افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، پروژه تونل و زیرگذر آرش به بلوار اسفندیار و بزرگراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به طول حدود 1.4 کیلومتر از پروژه‌های موسسه حرا قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) می‌باشد و يک معبر با عملکرد چندگانه به شمار می‌رود.
پروژه تونل آرش به بلوار اسفندیار یک تونل دو طبقه محسوب می‌شود و به منظور توسعه و تکمیل شبکه معابر حمل و نقلی در منطقه 3 تهران احداث شده است.
 این پروژه با عبور از زیر شریان‌های اصلی بزرگراه مدرس، خیابان آفریقا، خیابان ولیعصر(عج)، بزرگراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و خیابان‌های آرش و اسفندیار امكان دسترسی از شرق بزرگراه مدرس به منتهی‌الیه شرقی بزرگراه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را فراهم می‌کند.   
از ویژگی‌های خاص این پروژه، تعدد مقاطع در 5 تیپ و 1 مقطع تونل 2 طبقه است که برای اولین بار در سطح شهر تهران با روباره 3 متری، ارتفاع 13، عرض 12 متر و به طول 54 متر با عبور از زير بزرگراه مدرس احداث شده است.
روباره بسیار کم در برخی قسمت‌ها، تعدد و تنوع معارضان سطحی و زیرسطحی، برخورد با دو رشته قنات فعال در محدوده خیابان اسفندیار و احیای مسیر قنات‌های مذکور و هدایت آب به پایین دست، عبور تونل از زیر لوله آب 600 و1200 میلیمتری و گالری ولنجک فعلی در تقاطع خیابان ولیعصر(عج)، این پروژه را به یک پروژه پرخطر و سخت تبدیل کرده بود.
شایان ذکر است پروژه احداث «تونل ارتباطی خیابان آرش به بلوار اسفندیار و بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی»  به عنوان یکی از 4 پروژه برگزیده در بخش پروژه­‌های فناورانه به رقابت­‌های جهانی پروژه برتر تونل‌سازی سال 2018 راه یافت.

   1397/6/18 15:42