پروژه آزادراه کنارگذر جنوبی تهران، فرصتی برای تنفس پایتخت

سالانه به طور میانگین 520 میلیون خودرو در مسیرهای منتهی به پایتخت تردد می‌کنند و 20 درصد حجم تردد در کشور در استان تهران انجام می‌شود که این امر علاوه بر ایجاد معظل ترافیک، افزایش میزان سوخت و بالا بردن زمان سفر، مشکلات زیست‌محیطی فراوانی را برای این کلانشهر رقم می‌زند. 

از نظر کارشناسان یکی از راه‌حل‌های گذر از این مشکلات، طراحی آزادراه کنارگذر جنوبي تهران بود که می‌توانست حجم تردد بسیاری از خودروهای ورودی به تهران را  کاهش دهد.
با واگذاری آزادراه کنارگذر جنوبي تهران به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، کلنگ احداث آن اواخر فصل بهار سال 95 به زمين زده شد و مقرر شد این پروژه در مدت زمان حدود چهار سال به اجرا برسد.
این آزادراه به عنوان يکي از حلقه‌هاي مفقود کريدور (دالان) ترانزيتي شرق به غرب از منطقه آبيک در حاشيه آزادراه کرج - قزوين شروع شده و به آزادراه قم - گرمسار در منطقه چرم‌شهر ‌متصل مي‌شود.
آزادراه کنارگذر جنوبي تهران 158 کيلومتر طول دارد که در چهار جبهه کاري فعال است که سهم دولت در سرمایه‌گذاری این پروژه 30 درصد و سهم قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) 70 درصد است.
قطعه یک این آزادراه از آبیک تا جاده ماهدشت- اشتهارد دارای طول 39 کیلومتر، قطعه دوم از جاده ماهدشت- اشتهارد تا اتوبان ساوه به طول 51 کیلومتر، قطعه سوم از اتوبان ساوه تا اتوبان تهران-قم به طول 30 کیلومتر و قطعه چهارم پروژه از اتوبان تهران-قم تا اتوبان قم-گرمسار 38 کیلومتر طول دارد.
در حال حاضر قطعه چهارم اين پروژه حدود 60 درصد و قطعه سوم آن حدود 30 درصد و کل پروژه در حدود 25 درصد پیشرفت دارد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در بازدید از این پروژه گفت: این یکی از بزرگترین آزادراه‌های کشور با حجم بالای عملیات از بُعد خاکبرداری، خاکریزی و آسفالت است که حدود 400 دستگاه پل آبرو و پل بزرگ دارد.
سردار عبادالله عبداللهی افزود: حدود 1000 دستگاه ماشین‌آلات عمرانی و 3000 نفر نیروی انسانی در این پروژه مشغول هستند و دو سال پس از بهره‌برداری، کل هزینه خود را از طریق صرفه‌جویی در سوخت و رعایت مسائل زیست‌محیطی مستهلک می‌کند.
وی گفت: با توجه به این که در سال اول بهره‌برداری از این پروژه، بالغ بر 35 تا 40 هزار خودرو از این مسیر تردد خواهد کرد فرصتی برای تنفس شهر تهران و کاهش آلودگی هوای پایتخت خواهد بود.

این آزادراه چندين تقاطع غيرهمسطح دارد و آزادراه‌هاي کرج- قزوين، ساوه- تهران، قم- تهران، قم- گرمسار و مسير ماهدشت- اشتهارد محور قديم ساوه- تهران و سه خط‌ آهن را قطع مي‌کند.
کاهش ترافیک آزادراه قزوین- کرج و کرج- تهران، کاهش استهلاک ناوگان حمل‌ونقل، کاهش آسیب‌های زیست‌محیطی، کوتاه‌تر شدن زمان سفر، کاهش مصرف سوخت و کم شدن سوانح رانندگی از جمله مزیت‌های این طرح  ملی است.
یادآورد می‌شود قرارگاه تاکنون 2625 کیلومتر آزادراه، بزرگراه و راه اصلی احداث نموده که از این مقدار حدود 1242 کیلومتر خاتمه‌یافته و 1383 کیلومتر در دست اجرا می‌باشد. از مهم‌ترین پروژه‌های این حوزه می‌توان به آزادراه حرم‌تاحرم، آزادراه اراک – خرم‌آباد و آزادراه کنارگذر جنوبی تهران، احداث آزادراه تهران- ساوه به طول 123 کیلومتر و احداث آزادراه اهواز – بندر امام اشاره کرد.


   1396/1/31 12:15