رئیس جمهور:
هر دستگاهی که بتواند سرمایه مردم را در مسیر تولید و اشتغال به کار بگیرد، باید وارد میدان شود

رئیس جمهور گفت: امروز هر دستگاهی که بتواند سرمایه مردم را در مسیر تولید و ایجاد اشتغال به کار بگیرد، باید وارد میدان شود تا امید و اعتماد مردم به آینده افزایش یابد و این خدمتی بزرگ به کشور بخصوص در مقطع تاریخی حاضر است.

به گزارش روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور روز پنجشنبه در مراسم افتتاح فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان در بندرعباس، اظهارداشت: هر فاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس 12 میلیون لیتر بنزین تولید می‌کند و امیدوارم فاز سوم را زمستان 97 افتتاح کنیم.
وی با بیان اینکه امروز روز امتحان برای همه ماست، گفت: باید شجاعانه و پرتلاش مقاومت و ایستادگی کنیم و نباید در برابر تلاش‌های دشمن برای تحریم دستپاچه شویم. امروز روزی نیست که به بازارها هجوم ببریم و دو برابر قبل خرید کنیم یا انبارها را از کالا پر کنیم، بلکه اکنون زمان آن است که بازارها را پر از کالا و رنگین کنیم.
رئیس‌جمهور افزود: اگر رشد و پیشرفت‌هایی که در همین 5 سال گذشته داشته‌ایم، نگاه کنید، می‌بینیم که پیشرفت‌های قابل افتخار زیادی داریم؛ در این 5 سال تولید بنزین کشور به 45 درصد افزایش یافته و تولید بنزین با استاندارد یورو 4 و یورو 5، بیش از 12 برابر شده و دیگر نه تنها به واردات گازوئیل نیاز نداریم بلکه توان صادرات گازوئیل را نیز داریم و در حالی که تا چند سال پیش در زمستان‌ها ناچار از واردات گاز بودیم، در حال حاضر توان صادرات گاز حتی در زمستان را هم نیز داریم، پس چرا باید به جای افتخار کردن به این دستاوردها یأس و ناامیدی را به جامعه تزریق کنیم؟
وی با بیان اینکه باید میزان مصرف بنزین را مدیریت کنیم، خاطر نشان کرد: در کجای دنیا سراغ دارید که یک کشور 80 میلیونی روزانه 80 میلیون لیتر مصرف بنزین داشته باشد، اینها سرمایه کشور هستند که باید با سرمایه‌گذاری برای آینده بهتر کشور مورد استفاده قرار بگیرند. از سوی دیگر حفظ و بهبود وضعیت محیط زیست نیز در گرو مدیریت مصرف سوخت است که باید با تلاش بیشتر این عرصه را سامان دهیم.
رئیس جمهور در ادامه گفت: امروز و در دورانی که دشمن ما را به تحریم‌های بی‌سابقه تهدید می‌کند می‌توانیم بگوییم که در تولید بنزین و گازوئیل خودکفا شده‌ایم و البته لازم است علاوه بر مدیریت مصرف، قاچاق را نیز مهار کنیم. کارهای زیادی برای انجام دادن داریم که باید دست به دست هم داده و آنها را به بهترین شکل ممکن به سرانجام برسانیم.
روحانی افزود: باید هزینه بدخواهی‌های دشمنان را افزایش دهیم و قدرت خود را به رخ آنها بکشیم. اگر 6 ماه در برابر توطئه‌های دشمنان ایستادگی کنیم، آنها منکوب و خسته شده و در برابر اراده ملت ایران تسلیم خواهند شد. برای این منظور باید در کنار خودکفایی و ایستادگی از سرمایه‌ها و داشته‌های کشور نیز به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم.
رئیس جمهور اظهارداشت: برای ساخت پالایشگاهی مثل ستاره خلیج فارس، میلیاردها یورو هزینه شده است و امروز باید راه را برای حضور مردم در این عرصه باز کنیم و سهام چنین مجموعه‌هایی را به مردم واگذار کنیم. همه دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی و نظامی باید سرمایه‌های در اختیار خود را به مردم واگذار کنند تا هم مردم ثروتمند شده و هم به آینده امیدوار شوند و پول‌های سرگردان نیز در مسیر صحیح تولید به کار گرفته شود.
رئیس جمهور تصریح کرد: یکی دیگر از زمینه‌هایی که مردم می‌توانند در آن مشارکت کرده و از سود مطمئن و قابل توجهی برخوردار شوند، مشارکت در ساخت آزادراه‌هاست که بازگشت سرمایه و سود سریعی دارد. امروز هر دستگاهی که بتواند سرمایه مردم را در مسیر تولید و ایجاد اشتغال بکار بگیرد، باید وارد میدان شود تا امید و اعتماد مردم به آینده افزایش یابد و این خدمتی بزرگ به کشور بخصوص در مقطع تاریخی حاضر است.
روحانی با تشکر از نیروهای مسلح، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش جمهوری اسلامی، بسیج، نیروی انتظامی و همه کارآفرینان بخش‌های خصوصی و دولتی و بویژه مردم، گفت: از همه کسانی که با اجرای پروژه‌های مختلف، ایجاد اشتغال و رونق می‌کنند و باعث آبرو، افتخار و خودکفایی کشور می‌شوند، تشکر می‌کنم.
رئیس جمهور تأکید کرد: امروز، روزی است که همه باید بیش از گذشته به هم و به کشور کمک کنیم. همه ما به ایران، به ملت ایران، به اسلام و تمدن اسلام و ایران بدهکار هستیم و باید دین خود را به نسبت به اسلام، انقلاب و ایران به بهترین شکل ادا کنیم.
پیش از سخنان رئیس جمهور، بیژن زنگنه وزیر نفت با اشاره به اینکه در 5 سال گذشته تولید بنزین پایه کشور، حدود 50 درصد افزایش یافته است، گفت: موضوع خودکفایی در تأمین بنزین مورد نیاز کشور را از این پس باید در بهبود کیفیت تولیدات شرکت‌های خودروساز کشور جستجو کنیم، چرا که افزایش بیش از این مصرف بنزین در کشور به صلاح اقتصاد نیست.
وزیر نفت اضافه کرد: تا پیش از این دشمنان ما هرگاه می‌خواستند جمهوری اسلامی را مورد تهدید قرار دهند، از تحریم واردات بنزین و گازوئیل سخن می‌گفتند، اما امروز با اجرای پروژه‌هایی مثل، پالایشگاه ستاره خلیج فارس که در راستای یک طراحی دقیق برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به بهره‌برداری می‌رسد ، تولید بنزین در کشور را به تعادل رسانده و این حربه را از دست دشمن خارج  ساخته ایم.
سردار عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) نیز در این مراسم ضمن ارائه گزارشی از روند احداث و بهره‌برداری از فاز دوم پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس و برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای تکمیل فازهای دیگر این مجموعه عظیم پالایشگاهی، اظهار داشت: اولویت هایی که در دولت های یازدهم و دوازدهم دنبال و اجرا شد، بسیار برای کشور حائز اهمیت بود که از جمله آنها طرح مهار آبهای مرزی، خودکفایی در بنزین و توسعه فازهای گازی در عسلویه است
.

   1397/4/7 16:00