با تلاش جهادگران قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)؛
نخستین مشعل فاز 13 و فازهای 22، 23 و 24 پارس جنوبی روشن شد

با تلاش جهادگران قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، نخستین مشعل پالایشگاه فاز 13 و نیز فازهای 22، 23 و 24 پارس جنوبی روشن شد.

به گزارش روابط عمومی گروه تخصصی سپانیر، بر اساس برنامه‌ریزی انجام‌شده و با صدور مدارک RFC (آمادگی پیش‌راه‌اندازی)، RFSU (آمادگی راه‌اندازی) و همچنین PSSER (دستورالعمل‌های ایمنی پیش‌راه‌اندازی)، از طریق نرم‌افزار راه‌اندازی ICAPS، واحدهای 122، 130 و 140 پالایشگاه فاز 13 در سرویس قرار گرفت و نخستین مشعل این پالایشگاه روشن شد.
همچنین با ورود گاز شیرین خط لوله ششم شبکه سراسری به پالایشگاه فاز‌های 22، 23 و ۲۴ پارس جنوبی و در سرویس قرار گرفتن واحد ١٢٢، مشعل فاز ٢٢ این طرح نیز روشن شد.
مجری فاز 13 پارس جنوبی در این خصوص گفت: پیش از ورود گاز شیرین به پالایشگاه، سیستم‌های کنترل و ایمنی واحدهای مذکور پس از انجام تمام تست‌های مرتبط و اجرای مانورهای بحران در شرایط اضطراری آزمایش شدند.
پیام معتمد با اشاره به اینکه در حال حاضر واحدهای توزیع آب (126)، تولید هوای ابزار دقیق و صنعتی (123) و تولید نیتروژن پالایشگاه به بهره‌برداری رسیده، تصریح کرد: با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، طی چند روز آینده، با دریافت آب خام از آبگیر مشترک فازهای 13 و 22 تا 24، واحدهای تولید بخار، آب خالص و آب خنک‌کننده آماده راه‌اندازی می‌شوند.
مجری طرح توسعه فاز‌های ٢٢ تا ٢٤ پارس جنوبی نیز گفت: پیش شرط تحقق این مرحله، راه‌اندازی سرویس‌های یوتیلیتی شامل هوای ابزار دقیق (واحد ۱۲۳) نیتروژن (واحد ۱۲۴) و اتاق‌های کنترل آی‌تی‌آر ۱۳، آی‌تی‌آر ۱۱ و آی‌تی‌آر ۷ بوده است که در مدت ۲ ماه گذشته با موفقیت انجام شده بود.
فرهاد ایزدجو افزود: بر اساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته قرار است ردیف یکم تولید گاز شیرین در پالایشگاه فاز‌های ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی به عنوان نخستین ردیف تولیدی این فازها، با استفاده از گاز ترش فاز‌های ۶، ۷ و ۸ تا اواخر زمستان امسال به بهره‌برداری برسد.
شایان ذکر است پالایشگاه فاز 13 و 22، 23 و 24 پارس جنوبی از پروژه‌های گروه تخصصی سپانیر از زیرمجموعه‌های قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) می‌باشد که در چهار بخش ساخت سکوهای دریایی، خط لوله دریا، حفاری و پالایشگاه خشکی طراحی شده است.
پیش از این نیز، این مجموعه توانسته بود در شرایط تحریم، فازهای 15 و 16 پارس جنوبی را به صورت کامل (مهندسي، خريد، تأمين، اجرا، نصب، پيش‌راه‌اندازي‌، راه‌اندازي و تست عملكردي) اجرا نماید.

   1396/9/7 14:19