سردار عبداللهی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر:
قول تولید بنزین در پالایشگاه ستاره خلیج فارس محقق شد

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) مهمان برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما بود و در گفت‌وگو با مجری برنامه به سوالاتی پیرامون فعالیت‌های گوناگون قرارگاه طی سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» پاسخ گفت.

به گزارش روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص)، متن گفتگوی سردار سرتیپ پاسدار عبادالله عبداللهی با مجری برنامه تیتر امشب به شرح زیر می باشد.

*مهمترین عملکرد قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص)در سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» چه بود؟
با توجه به نامگذاری سال جاری به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل از سوی رهبر معظم انقلاب، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) توانست در همه حوزه‌ها عملکرد مناسبی داشته باشد که در قالب 65 پروژه تعریف شد اما مهمترین آنها پالایشگاه ستاره خلیج فارس است.
در سال جاری به مردم عزیز ایران قول دادیم تا پایان سال تولید بنزین را شروع کنیم و این وعده به حول و قوه الهی و با تلاش همه مدیران پروژه، مهندسان، تکنسین‌ها و کارگران، از 24 اسفندماه تحقق یافت.
در واقع تلاشی شبانه‌روزی در این پالایشگاه صورت گرفت تا قولی که به مردم داده شده بود بدون خلف وعده به سرانجام برسد؛ ستاره خلیج فارس بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی در جهان و نخستین مورد از این دست در ایران است.
 *کمی از ویژگی‌های این پالایشگاه بگویید.
ستاره خلیج فارس در سه فاز و در زمینی به مساحت 700 هکتار احداث می‌شود و ظرفیت پالایش 360 هزار بشکه میعانات گازی را دارد.
زمانی که گاز از دریا استحصال می‌شود به پالایشگاه خشک که در فازهای مختلف پارس جنوبی وجود دارد وارد می‌شود، یکی از محصولات پالایش اولیه شامل میعانات مختلفی است که در گذشته به دلیل نداشتن پالایشگاه برای بهره‌برداری از آن مجبور بودیم به قیمت ارزان به خارجی‌ها بفروشیم یا حتی در بسیاری موارد کسی حاضر به خرید آن نبود به طوری که طی دوره تحریم، حجم بالایی از میعانات گازی در مخازن و لوله‌ها وجود داشت و به تدریج فاسد می‌شد.
امروز پالایشگاه ستاره خلیج فارس می‌تواند جوابگوی نیازهای کشور باشد که تولید بنزین مهمترین آنهاست؛ فاز نخست این پالایشگاه راه‌اندازی شده و می‌تواند 120 هزار بشکه بنزین در روز پالایش کند اما رکورد بسیار جالب توجهی در فاز نخست به ثبت رسیده به طوری که در روز نخست فعالیت توانست 400 میلیون لیتر بنزین پالایش کند و هم اکنون این رقم به 4 میلیون لیتر در روز یا به عبارتی 160 هزار لیتر در ساعت رسیده است.
*ورود قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) به حوزه ورود پالایشگاه میعانات گازی چگونه شکل گرفت؟
قرارگاه خاتم(ص) این پروژه را از سال 1389 در دست گرفت هر چند پیش از آن دو شرکت اروپایی مشغول ساخت آن بودند اما به دلیل تحریم‌ها، کار را رها کرده بودند و قرارگاه هم بعد از آن بر اساس وظیفه‌ای که احساس می‌کرد وارد میدان شد.
در شرایط اوج کار تا 17 هزار نفر به طور مستقیم در ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس مشغول فعالیت بودند که تعداد آنها سه برابر نیروی انسانی موجود در پارس جنوبی بود.
به تدریج و رسیدن به مراحل انتهایی کار، از این تعداد کاسته شده و سرانجام به هزار نفر می‌رسند اما باید گفت در زمان بهره‌برداری تعداد افرادی که به طور غیر مستقیم منتفع می‌شوند بسیار بیشتر خواهد بود زیرا ستاره خلیج فارس درآمد خوبی برای کشور به ارمغان می‌آورد و اقتصاد ایران را متحول می‌کند.
این پالایشگاه ظرفیت تولید 60 میلیون لیتر فرآورده را دارد که 37 میلیون لیتر آن بنزین یورو 4، چهار میلیون لیتر سوخت جت و 14 میلیون لیتر گازوئیل سبک و سنگین و مقادیری گازهای مختلف از جمله هیدوژن و LPG خواهد بود؛ بر اساس نرخ جهانی و در نظر گرفتن یک دلار برای هر لیتر، روزانه 60 میلیون دلار درآمد ارزی برای ایران همراه خواهد داشت که سالانه 20 میلیارد دلار می‌شود، زمانی که این درآمد در کشور جاری شود و مورد مصرف دیگر طرح‌ها قرار گیرد به یقین تاثیر بالایی در همه کشور می‌گذارد و موجب اشتغال‌زایی برای نیروی کار زیادی خواهد شد.
 *هزینه ساخت هر سه فاز پالایشگاه به چه میزان برآورد شده است؟
بر اساس برآوردهای صورت گرفته هزینه اجرای این پروژه 3 میلیارد یورو بوده است که حدود 12 تا 13 هزار میلیارد تومان می‌شود اما ارزش آن را دارد زیرا کشورمان را از وابستگی به بنزین نجات می‌دهد و با توجه به تولید بنزین یورو 4، از نظر زیست محیطی هم به نفع ایران خواهد بود و به این ترتیب، هزینه‌های صورت گرفته به زودی باز می‌گردد.
آیا در ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس، تنها نیروی انسانی ایرانی در این پروژه فعال بوده‌اند؟
طراحی پایه این پالایشگاه توسط خارجی‌ها صورت گرفته ولی در حوزه اجرا به طور صد در صد از نیروهای ایرانی بهره گرفته شده است، در زمینه تأمین قطعات مورد نیاز هم 75 درصد تجهیزات توسط شرکت‌های داخلی ساخته شده و تنها بعضی ابزارها و قطعاتی که در داخل تولید نمی‌شدند از خارج خریداری شدند.
*به نظر شما اگر قرار بود شرکت‌های خارجی کار اجرای طرح را بر عهده بگیرند چه تفاوتی را در هزینه نهایی شاهد بودیم؟
نمی‌توان در این زمینه نظر دقیقی داد زیرا برآوردهای خارجی‌ها را در این زمینه نداریم اما باید گفت انجام کار توسط نیروهای ایرانی مزیتی عمده برای کشور به همراه داشته و آن هم ورود دانش ساخت پالایشگاه به داخل است به این معنی که برای ساخت موارد مشابه، وابستگی به خارج وجود ندارد. در حال حاضر اگر اراده کنیم می‌توانیم از طراحی تا اجرای پالایشگاه‌های مختلف را انجام دهیم.
 *دو فاز دیگر این پالایشگاه تا چه زمانی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند؟
در حال حاضر فاز نخست یا به عبارتی 01 این پروژه مورد بهره‌برداری قرار گرفته اما برای اجرای دو فاز بعدی نیازمند تامین منابع مالی و هماهنگی با همه مسئولان و دستگاه‌های ذیربط هستیم.
بخش اصلی کار به انجام رسیده و برای راه‌اندازی دیگر بخش‌ها، زمان‌بندی هشت ماهه صورت گرفته به این ترتیب که تا 16 ماه آتی و در صورت تأمین منابع مالی، دو فاز دیگر هم به بهره‌برداری می‌رسند و به این ترتیب می‌تواند بیش از 60 درصد بنزین کشور را با در نظر گرفتن همه استانداردها یعنی اکتان بالای 95 درصد تأمین کند.
این پالایشگاه می‌تواند ایران را به صادرکننده بنزین هم تبدیل کند و به این ترتیب ارزآوری خوبی هم برای کشور به همراه خواهد داشت.
 *چه موانعی بر سر اجرای پالایشگاه ستاره خلیج فارس وجود داشت که توانستید بر آنها فائق آیید؟
تحریم‌ها مشکلاتی در این زمینه به وجود آورده بودند که از آن جمله می‌توان به تأمین نقدینگی، خرید تجهیزات و واریز وجوه ارزی به حساب‌های خارجی اشاره کرد اما با تمهیدات در نظر گرفته شده توانستیم بر بسیاری از این مشکلات غلبه کنیم.
تهدیدات بسیاری به صورت روزانه علیه ایران صورت می‌گیرد که از آن جمله تحریم بنزین و دیگر فرآورده‌های مورد نیاز را می‌تواند مورد توجه قرار دارد، این پالایشگاه با تحکیم پایه‌های اقتصادی کشور و تولید محصولات استراتژیک، نقش مهمی در تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی داشته است.
زمانی که ایران صاحب فناوری‌ کامل تولید بنزین می‌شود و ظرفیت داخلی را ارتقاء می‌دهد، تهدیدات دشمنان در این زمینه خنثی می‌شود و به این ترتیب، بخشی از خطرات ناشی از تحریم‌ها از بین می‌رود.
افتخار می‌کنیم که این پالایشگاه به دست جوانان ایرانی ساخته شده و باید باور کنیم می‌توانیم به افتخارات بیشتری دست یابیم، رهبر معظم انقلاب همواره بر استفاده از نیروهای داخلی تأکید کرده‌اند و این پالایشگاه نشان داد توصیه‌های ایشان قابلیت اجرایی دارند.
نکته‌ای که در این بین باید به آن اشاره کرد این است که رهبر معظم انقلاب بر روی این پروژه تاکید فراوانی داشتند و همه مسئولان درگیر آن بودند، تحقق این پروژه سبب بن بست شکنی در حوزه گازی شد زیرا خارجی‌ها در زمان تحریم آن را رها کردند و حتی برخی در داخل باور نداشتند می‌توانیم این کار را به سرانجام برسانیم اما با همان روحیه دوران دفاع مقدس، وارد میدان شدیم و فعل خواستن را صرف کردیم.
امروز قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) به عنوان یک رسالت و تکلیف شرعی، وظیفه خود می‌داند وارد حوزه‌های سازندگی شود و همانطور که در دوران جنگ، نیروهای نظامی وظیفه داشتند از کشور دفاع کنند، اکنون هم این تکلیف بر عهده آنهاست که در جنگ اقتصادی با دشمنان وارد عمل شوند و امنیت کشور را تأمین کنند.
حقیقت این است که سپاه پاسداران توانسته است چتر امنی را بر سر کشور بگستراند که از آن جمله می‌توان به پیشرفت‌های موشکی اشاره کرد، در بعد سازندگی نیز همین رویه در پیش گرفته شده است؛ اگر خودمان را باور کنیم و بر اساس رهنمودهای امام راحل که فرمودند «ما می‌توانیم» عمل کنیم، باید به ظرفیت‌های داخلی توجه داشته باشیم و هزینه‌های لازم را بپردازیم چون اگر دانش لازم را به دست آوریم از خارجی‌ها بی نیاز خواهیم بود همانطور که در حوزه‌های موشکی و دفاعی توانستیم به این مهم دست یابیم و ناامیدی دشمنان از پیشرفت‌های جوانان ایرانی را شاهد باشیم.
 *قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) پروژه‌های مهم دیگری را نیز در دست انجام دارد که از آن جمله می‌توان به خط 7 متروی تهران اشاره کرد، در این زمینه کمی توضیح دهید.
در سال جاری 65 پروژه بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب یعنی اولویت‌بندی نیازهای کشور توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) در دست گرفته شدند که 10 پروژه در حوزه‌های نفتی و مابقی در دیگر عرصه‌های سازندگی تعریف شده‌اند که 49 پروژه به اتمام رسیده‌اند و بقیه آنها به مراحل خوبی رسیده‌اند و آمده افتتاح هستند.
در زمینه ساخت مترو، خط 2 متروی مشهد مورد بهره‌برداری قرار گرفت که اهمیت زیادی برای مجاورین و زائران حرم رضوی دارد، حفاری خط 2 متروی قم هم به پایان رسیده و تست گرم خط 7 متروی تهران را هم انجام دادیم.
طول این خط 27 کیلومتر یعنی از میدان تختی تهران تا سعادت‌آّباد، البته در مرحله نخست قرار بود طول پروژه 21 کیلومتر باشد ولی در نهایت به میزان کنونی رسید.
این پروژه طی دو ماه آینده تکمیل خواهد شد البته نظر قرارگاه همیشه بر رفع همه نقائص و مشکلات و سپس افتتاح پروژه است و بهره‌برداری قطعه‌ای مد نظر نیست؛ طرح مترو خط 7 تهران در قالب EPS انجام و منابع مالی آن از طریق شهرداری تامین می‌شود. پیشرفت اصلی این پروژه در سال 95 بوده که دلیل آن تأمین منابع مالی بوده است.
خط 2 متروی مشهد هم حدود 14 کیلومتر حفاری تونل داشت که فاز نخست آن با تأمین تجهیزات مورد نیاز از حدود سه هفته قبل به بهره‌برداری رسیده است و خط سه مترو هم به طول 27 کیلومتر در اختیار قرارگاه خاتم(ص) است.
*قرار بود امسال قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) پروژه‌هایی را نیز در زمینه سدسازی به انجام برساند، در این حوزه چه موفقیت‌هایی به دست آمده است؟
ساخت هفت سد بر عهده قرارگاه خاتم(ص) گذاشته شده که حجم ذخیره‌سازی یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعب آب را دارند.
*آزادراه کنار گذر تهران هم توسط قرارگاه ساخته می‌شود، در این زمینه توضیحاتی ارائه فرمایید.
انجام پروژه‌های زیرساختی اهمیت زیادی در کشور دارند که از آن جمله می‌توان به حوزه راهسازی اشاره کرد زیرا جاده‌ها و آزادراه‌های ایمن علاوه بر کاهش مسیرهای سفر، از نظر زیست محیطی و کاهش تلفات انسانی هم تاثیر بسزایی دارند.
در حوزه آزادراهی، دو مسیر حرم تا حرم یعنی از قم به مشهد به طول هزار کیلومتر در فازهای مختلف و نیز آزادراه کنارگذر تهران توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) تعریف شده است.
فاز نخست طرح حرم تا حرم در همین دولت یعنی از قم تا گرمسار با طول 155 کیلومترر به بهره‌برداری رسید که زمان اجرای آن دو سال بود، پروژه‌ای که 80 کیلومتر مسیر بین دو شهر را کاهش داد و از نظر مصرف سوخت و مسائل زیست محیطی هم مزایای بسیاری دارد.
کمربندی جنوب از آبیک تا گرمسار هم به طول 162 کیلومتر در 6 باند رفت و برگشت هم طراحی شده که در کاهش آلودگی و ترافیک تهران موثر است، این طرح در سال جاری شروع شده و اگر شرایط عادی حاکم باشد، هفت سال زمان می‌برد ولی قرارگاه با سرمایه‌گذاری 70 درصدی، وعده انجام آن را ظرف مدت کمتر از سه سال داده است. در حال حاضر قطعه چهارم این آزادراه به طول 40 کیلومتر از چرمشهر تا آزادراه قم کاملا آسفالت شده و با تکمیل پلی که در مسیر آن طراحی شده، به بهره‌برداری خواهد رسید.
در واقع کریدور شمال و شمال غرب به شرق و جنوب و سپس به غرب کشور توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) در دست انجام است، بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته و پس از تکمیل طرح‌ها، روزانه حدود 40 تا 45 هزار دستگاه خودرو از این مسیرها تردد خواهند کرد و به نظر می‌رسد برای کاهش آلودگی پایتخت، هر چه سریع‌تر باید شاهد بهره‌برداری از این طرح‌ها باشیم.
 *آیا قرارگاه آمادگی ورود به پروژه آزادراه تهران – شمال را دارد؟
این سوال بارها پرسیده شده و باید گفت تکمیل آزادراه تهران – شمال یکی از آرزوهای مردم ایران است. این پروژه در دولت دهم به قرارگاه سپرده شد و آماده بودیم ظرف مدت سه سال با تکیه بر نیروهای زبده‌ای که پروژه‌های عظیمی همچون بزرگراه صدر را در تهران اجرا کرده بودند، این طرح را هم به سرانجام برسانیم.
در دولت یازدهم و طی اختلافاتی که میان وزارت راه و بنیاد مستضعفان به وجود آمد، شاهد توقف در اجرای طرح هستیم، بارها به مسئولان اعلام کرده‌ایم حاضریم با سرمایه‌گذاری 50 درصدی، آزادراه تهران – شمال را به سرانجام برسانیم ولی همراهی لازم را شاهد نیستیم.
قرارگاه احساس نیاز مردم به این طرح را درک می‌کند و انتظار 24 ساله برای تکمیل آن را می‌بیند بنابراین آماده ورود به میدان برای به سرانجام رساندن آن را دارد.
*بر این عقیده هستند که ورود قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) به پروژه‌های مختلف، عرصه را بر شرکت‌های خصوصی تنگ کرده است. آیا این حرف درست است؟
بارها گفته‌ایم که قرارگاه خاتم(ص) عرصه را بر شرکت‌های خارجی تنگ کرده و از طرفی انحصارشکنی را در دستور کار دارد ولی از سوی دیگر افتخار می‌کنیم که زمینه را برای فعالیت همه پیمانکاران خصوصی داخلی که توان اجرای کار را دارند فراهم کرده است.
در حال حاضر 5 هزار پیمانکار برای قرارگاه کار می‌کنند و نیروی رسمی قرارگاه کمتر از 2 درصد است و بقیه کار بر عهده مردم قرار دارد؛ همانطور که در زمان جنگ، بسیج مردمی به میدان آمد و پیروزی را به ارمغان آورد، باز هم نیازمند ورود مردم به همه عرصه‌ها برای پیشرفت و سازندگی و تحقق اقتصاد مقاومتی هستیم.
قرارگاه هیچگاه عرصه را بر نیروهای داخلی تنگ نکرده ولی مفتخر هستیم جای شرکت‌های خارجی تنگ شده و آنها کشورمان را ترک کرده‌اند زیرا به جهانیان نشان دادیم در مقابل تحریم‌ها شکست‌ناپذیر هستیم و می‌توانیم نیازهای خودمان را تأمین کنیم. قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) نهادی مردمی و نه اقتصادی است و آماده است در همه عرصه‌‌ها به کشور کمک کند.
 *قرارگاه خاتم(ص) چه نقشی در محرومیت‌زدایی و کاهش فقر دارد؟
قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) تقریبا در همه مناطق کشور پروژه‌هایی را در دست اقدام دارد، به همه زیرمجموعه‌ها دستور داده شده در هر منطقه‌‌ای که حضور دارند محرومیت‌زدایی تا شعاع 70 کیلومتر را بر عهده بگیرند. بر اساس آخرین آمارهای موجود و در حوزه ساخت جاده‌های روستایی، طرح‌های آبرسانی، مراکز بهداشتی و درمانی، مسجد، مدرسه و حسینیه، حدود 8500 پروژه در سراسر کشور و به همت و با بودجه قرارگاه قرارگاه خاتم(ص) به سرانجام رسیده است.
احساس می‌کنیم تکلیف شرعی در این زمینه بر عهده قرارگاه است و باید بر اساس رهنمودهای امام راحل و رهبر معظم انقلاب، محرومیت‌زدایی را در اولویت قرار دهیم. می‌توانیم بگوییم پروژه‌های کوچک که مردم مناطق محروم را خوشحال می‌کند برای ما بیش از طرح‌های عظیم اهمیت دارند.
*قرارگاه خاتم(ص) در سال 1396 چه برنامه‌ای خواهد داشت؟
پروژه‌های اولویت‌دار کشور برای سال آینده تعریف شده‌اند البته بخشی از پروژه‌های مهم امسال به سال 96 منتقل خواهند شد که شامل طرح‌های ریلی، نفت و گاز، آب و نیرو خواهند بود.

   1395/12/29 18:10