لاریجانی در جمع خبرنگاران مطرح کرد؛
قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در ساخت مترو زحمات زیادی کشیده است

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) در ساخت متروی تهران زحمات زیادی کشیده است و بر اساس گزارش‌ها خطوط مترو از ایمنی خوبی برخوردار است.

به گزارش روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز دوشنبه (16 مردادماه 96) در مراسم افتتاح خط 8 متروی تهران که با حضور محمد باقر قالیباف و سردار عبداللهی برگزار شد، اظهار داشت: برای من افتخاریست که امروز در این پروژه مهم که به دست مهندسان و کارگران و همچنین مسئولان مختلف شهرداری و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) افتتاح می‌شود بنده هم مشارکت جزئی داشته باشم.
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: آقای قالیباف با روحیه تلاشگری که داشتند کارهای مهمی در کشور انجام دادند و اینکه فرودگاه مهرآباد و شبکه متروی شهر تهران به یکدیگر وصل می‌شود کار بسیار عظیم، ارزشمند و به موقعی بود که انجام شد و بنده از آقای قالیباف و همه مدیرانی که در این پروژه تلاش کردند به ویژه قرارگاه سازندگی سپاه تشکر می‌کنم.
وی با بیان اینکه کار اصلی در این پروژه بر عهده قرارگاه سازندگی سپاه بود، گفت: کار قرارگاه سازندگی بسیار ستایش برانگیز است و مجموعه اموری که این قرارگاه در این زمینه در کل کشور انجام می‌دهد انصافاً ارزشمند و قابل تقدیر است.
دکتر قالیباف نیز ابراز داشت: در ابتدا قرار بود تا خط مترو فرودگاه حضرت امام(ره) از سوی شهرداری تهران اجرایی شود اما سپس در دولت وقت گفتند خودمان این خط را اجرا می‌کنیم. البته در قانون نوشته شده است که مترو تهران و حومه همانند مترو تهران - کرج به صورت یکپارچه است؛ آن زمان دخالت‌های بی‌موردی صورت گرفت و نظرات بی‌موردی مطرح شد اما در نهایت این کار ۱۰ سال به تعوبق افتاد. سرانجام در دو – سه سال اخیر تصمیم‌گیری شد تا شهرداری تهران این خط را اجرایی کند و امروز نیز این خط از سوی مجموعه مترو و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) ساخته شده است.
وی با اشاره به معماری ایستگاه متروی فرودگاه حضرت امام(ره) تأکید کرد: به طور قطع زیباترین و بهترین سالن ترمینالی ما در حوزه فرودگاهی و ایستگاه‌های مترو در فرودگاه حضرت امام(ره) ساخته شده است که امروز افتتاح می‌شود.
گفتنی است طرح احداث متروی شاهد- پرند یا همان خط 8 بر اساس موافقت‌نامه‌ای بین وزارت راه و شهرسازی و شركت راه‌آهن شهری تهران و حومه (مترو) در حد فاصل ایستگاه شاهد، فرودگاه حضرت امام خمینی(ره) و شهر پرند به طول 52 كیلومتر و به منظور تأمین دسترسی و اتصال به شبكه متروی تهران، نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب، شهر واوان، فرودگاه حضرت امام خمینی(ره) و شهر جدید پرند احداث شده است.
بر اساس هدف‌گذاری انجام‌شده فاز اول این پروژه حدفاصل ایستگاه شاهد تا نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب در اردیبهشت 1395 همزمان با افتتاح نمایشگاه بین‌المللی كتاب به بهره‌برداری رسید و فاز دوم كه حدفاصل ایستگاه نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب تا فرودگاه امام خمینی(ره) است روز دوشنبه شانزدهم مردادماه افتتاح شد.
نکته قابل توجه این که خط 8 متروی تهران توسط گروه تخصصی سپاسد از زیرمجموعه‌های قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) احداث شده است و از ویژگی‌های منحصر به فرد آن احداث بزرگترین ایستگاه خاورمیانه (یعنی شهرآفتاب با مساحت بیش از ۲۵۰۰۰ مترمربع) و ایستگاه فرودگاه حضرت امام خمینی(ره) به عنوان زیباترین ایستگاه می‌باشد
.

 

   1396/5/16 19:45