با حضور رئیس جمهور؛
فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار افتتاح شد

فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار از پروژه‌های قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، با حضور رئیس جمهور افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار به عنوان دروازه توسعه‌یافتگی محور شرق کشور، روز یکشنبه دوازدهم آذرماه با حضور رئیس جمهور، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، وزیر راه، مسکن و شهرسازی و نمایندگان 17 کشور افتتاح شد.
رییس جمهور پس از بهره‌برداری از فاز اول طرح توسعه بندر بین المللی شهید بهشتی چابهار تصریح کرد: کریدور شمال - جنوب برای منطقه و جهان بسیار حائز اهمیت است و امروز خوشحالیم که اولین فاز آن به بهره‌برداری رسیده و امیدواریم هر چه سریع‌تر بتوانیم فازهای بعدی را احداث و ظرفیت نهایی این بندر را بیش از پیش افزایش دهیم.
بنا بر این گزارش قرارگاه خاتم در فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی 1.5 کیلومتر موج‌شکن در امتداد موج‌شکن موجود احداث نمود که ارتفاع آن در آب 23  متر و عرض آن 85  متر است و کشتی‌های با آبخور 16 متر امکان پهلوگیری در آن را دارند.
همچنین قرارگاه در این بندر، 1.7 کیلومتر اسکله شامل ۲ پست اسکله کانتینری و ۳ پست اسکله چندمنظوره با ظرفیت ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تن احداث کرده است.
از دیگر احجام قابل توجه این پروژه می‌توان به حدود 16 میلیون مترمکعب عملیات لایروبی، استحصال و احیای 200 هکتار از اراضی با استفاده از30  میلیون قطعه بلوک در پس‌کرانه، 120 هکتار تراکم و بهسازی و نیز محوطه‌سازی حدود 65 هکتار و 560 هزار مترمکعب بتن‌ریزی اشاره کرد.
شایان ذکر است بندر شهید بهشتی چابهار به عنوان یکی از بزرگترین پروژه‌های توسعه‌ای کشور به همت جهادگران قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در موسسه عمران ساحلِ گروه تخصصی نوح(ع) اجرا شده است.


   1396/9/12 10:28