با حضور وزیر نیرو؛
سد مخزنی سیلوه و کانال انتقال آب جلدیان بهره‌برداری شد

آیین افتتاح سد مخزنی سیلوه و کانال انتقال آب جلدیان با حضور وزیر نیرو در شهرستان پیرانشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، پروژه سد مخزنی سیلوه و کانال انتقال آب جلدیان از پروژه‌های قرارگاه خاتم(ص) روز یکشنبه 17 اردیبهشت‌ماه با حضور وزیر نیرو و تعدادی از مسئولان استانی و شهرستان پیرانشهر استان آذربایجان غربی به بهره برداری رسید.
در این مراسم مهندس چیت‌چیان با بیان این که این پروژه از طرح‌های بزرگ استان است گفت: امروز شاهد افتتاح چهار طرح بزرگ در استان آذربایجان غربی هستیم که سد مخزنی سیلوه و کانال آب جلدیان بزرگ‌ترین آنهاست که با افتتاح این سد 200 میلیون مترمکعب آب ذخیره خواهد شد و این سد یکی از طرح‌های بزرگ برای احیای دریاچه ارومیه می‌باشد.
گفتنی است، سد مخزنی سیلوه از پروژه‌های گروه تخصصی کربلای قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، با طول تاج ۷۳۱ متر از نوع خاکی با هسته رسی است که بر روی رودخانه لاوین احداث شده است. حجم مخزن این سد ۲۰۳ میلیون مترمکعب است که با هدف تأمین بخشی از آب مورد نیاز طرح احیای دریاچه ارومیه، تأمین آب ۴۶۸۰ هکتار از اراضی کشاورزی پیرانشهر، تأمین آب شرب شهرستان پیرانشهر به میزان ۱۷ میلیون مترمکعب در سال احداث شده است.
همچنین در این طرح، کانال انتقال آب جلدیان به طول ۲۲ کیلومتر با هدف انتقال آب به سد چپرآباد و دریاچه ارومیه و تأمین آب کشاورزی دشت جلدیان و سروکانی به مساحت ۲ هزار هکتار احداث شده است.
این کانال سالانه ۹۵ میلیون مترمکعب از آب ذخیره‌شده در سد سیلوه را به سمت دریاچه ارومیه و برای کمک به احیای دریاچه انتقال خواهد داد.

   1396/2/25 11:16