فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص):
دغدغه قرارگاه خاتم ایجاد بستری آرام برای زندگی مردم استان خوزستان است

سردار عبادالله عبداللهی گفت: دغدغه ما این است که با توان و ظرفیتی که در قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) وجود دارد بستری آرام برای زندگی مردم استان خوزستان ایجاد کنیم.

به گزارش روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، در جلسه‌ای که عصر دوشنبه با حضور مهندس حمید چیت‌چیان وزیر نیرو، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، سردار عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) و غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان برگزار شد تفاهم‌نامه همکاری برای رفع مشکلات آب و فاضلاب استان خوزستان امضا شد.
سردار عبداللهی در این مراسم گفت: استان خوزستان در طول هشت سال دفاع مقدس زیر بار بیشترین آماج حملات رژیم صدام قرار گرفته بود و بیشترین درد و رنج را متحمل شدند و نباید امروز در رنج و سختی زندگی کنند.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در ادامه اظهارات خود با اشاره به مشکلات اخیر استان خوزستان بیان کرد: طبق برنامه‌ریزی‌هایی که قرارگاه در سال 95  انجام داده بود تعداد 65 پروژه را با توجه به شعار سال که اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل بود برای استان خوزستان تعریف کرد که از این تعداد 20 پروژه در حوزه آب بوده است و بر اساس مخازنی که در این استان به بهره‌برداری رسید یک و سه دهم میلیارد مترمکعب آب برای این استان ذخیره‌سازی کردیم.
وی افزود: از تعداد 65 پروژه‌ای که برای استان خوزستان تعریف کرده بودیم 55 پروژه به اتمام رسیده است که 8 پروژه آن در حوزه نفت و گاز است.
سردار عبداللهی در ادامه با اشاره پروژه عظیم آب‌رسانی به استان خوزستان اظهار داشت: برای این پروژه که یک مگا پروژه است باید دولت منابع مالی مورد نیاز را تأمین کند و اگر این امر صورت نپذیرد پروژه‌ای با این وسعت با مشکلات بسیاری مواجه می شود؛ در این پروژه 70 درصد تأمین مواد و تجهیزات است که اگر کالا و مواد مورد نیاز خریداری نشود پروژه با مشکل مواجه می‌شود.
وی ادامه داد: قرارگاه خاتم متعهد شده است که مبلغ قابل توجهی از این پروژه را تأمین اعتبار کند تا با توجه به تأکید ویژه مقام معظم رهبری برای کمک و رسیدگی به مردم خوزستان به وضعیت اسف‌بار مردم این استان خاتمه دهد و مردم این استان را از رنج و سختی نجات دهد.
وی در بخش پایانی اظهارات خود با اشاره به آورده‌های قرارگاه برای پروژه عظیم آب‌رسانی استان خوزستان گفت: طبق صحبت‌هایی که داشتیم بنا بر این شد که قرارگاه برای این پروژه 360 میلیارد تومان آورده داشته باشد که در حال حاضر 150 میلیارد تومتن ورق آهن خریداری کرده‌ایم که در کارخانه‌های لوله‌سازی در حال تبدیل آنها به لوله‌های مورد نیاز پروژه هستیم.
شایان ذکر است در این تفاهم‌نامه به موضوع طرح کلان آبرسانی موسوم به «طرح غدیر» پرداخته شده است که بر اساس این طرح قرار است به ۶ شهر اهواز، آبادان، خرمشهر، شادگان، دزفول و اندیمشک و حدود ۱۶۰۸ روستای استان از طریق خطوط انتقال و لوله‌گذاری از پشت سد دز آبرسانی شود.
با انعقاد این تفاهمنامه مقرر شد قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) سد خاکی رودخانه بهمنشیر را به منظور حبس آب شیرین رودخانه در دهانه بهمنشیر احداث کند.
براساس این گزارش، آب منتقل‌شده از پشت سد دز به مراتب باکیفیت از آب قبلی این شهرها بوده و کیفیت آن حدود ۵۰۰EC  برآورد شده است.
در واقع، این طرح مقرر است جمعیتی بالغ بر پنج میلیون و هشتصد هزار نفر از جمعیت استان را تحت پوشش قرار دهد و بناست در سه سال آتی به بهره‌برداری برسد.

 

   1396/2/5 01:23