سردار عبداللهی تشریح کرد:
دستاوردهای 40 ابرپروژه توسط قرارگاه خاتم در سال حمایت از کالای ایرانی

فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) با اشاره به بهره‌برداری از 40 پروژه تا پایان سال گفت: اجرای این ابرپروژه‌ها در چهل‌سالگی انقلاب دستاوردهای بسیاری برای مردم و نظام به همراه دارد.

به گزارش روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، سردار عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) دوشنبه شب، هفدهم اردیبهشت‌ماه با حضور در استودیوی برنامه تیتر امشب شبکه خبر، در خصوص برخی فعالیت‌های این قرارگاه به خصوص پیرامون پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان در زمینی به وسعت 700 هکتار در 25 کیلومتری غرب بندرعباس در حال اجراست که در سال 96 فاز اول آن با حضور ریاست محترم جمهور به بهره‌برداری رسید.
وی افزود: فاز اول این پالایشگاه در طول یک سال از زمان بهره‌برداری حدود 6 میلیارد لیتر فرآورده داشته که 2.7 میلیارد لیتر آن بنزین باکیفیت بوده است و فاز دوم این پروژه در واقع در پایان سال 96 به بهره‌برداری رسیده است و در روزهای آینده فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح خواهد شد.
 فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) گفت: مجموع خوراک پالایشگاه در حال حاضر حدود 240 هزار بشکه در روز است که حدود  40 میلیون لیتر فرآورده تولید می‌شود که از این مقدار 22 میلیون لیتر آن بنزین یورو 5 و حدود 10 میلیون لیتر آن گازوئیل یورو 5 و مابقی نیز فرآورده‌های دیگری مانند سوخت جت و گاز ال.پی.جی است.
سردار عبداللهی بیان کرد: این فرآورده‌ها 27 درصد کل بنزین کشور را تأمین می‌کند و با بهره‌برداری فاز سوم، 45 درصد کل بنزین کشور را تأمین خواهد کرد.
فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) در مورد درآمد این پالایشگاه گفت: حدود 1.5 تا  1.6 میلیارد دلار درآمد پالایشگاه در سال است و چنانچه پالایشگاه با ظرفیت کامل کار کند 37 میلیون لیتر بنزین در روز و  3.5 میلیون لیتر سوخت جت  و 10 تا 12 میلیون لیتر گازوئیل و مقداری هم گاز LPG و نفتا در پالایشگاه ستاره خلیج فارس تولید می‌شود.
سردار عبداللهی درباره خوراک این پالایشگاه گفت: گازی که از دریا استحصال می‌شود با ورود به پالایشگاه‌های پارس جنوبی، کاندنسیت یا میعانات گازی آن جدا می‌شود که پیش از این و در شرایط تحریم، ما در خصوص استفاده از این میعانات گازی مشکل داشتیم زیرا این میعانات به لحاظ تحریم‌ها خریداری نمی‌شد و از طرفی محدودیت برای نگهداری آن وجود داشت اما با اجرای پروژه ستاره خلیج فارس تمام این کاندنسیت به عنوان خوراک در این پالایشگاه به بنزین یورو 5 و فرآورده‌های باارزش دیگر تبدیل می‌شود.
وی در مورد بومی بودن این پالایشگاه افزود: حدود 70 درصد لوازم و تجهیزات مورد نیاز پالایشگاه ساخت داخل است و این در حالی است که پیش از این، ساده‌ترین تجهیزات این پالایشگاه‌ها از کره جنوبی وارد می‌شد. اما مهم‌ترین بحث، طراحی و مهندسی، اجرا، راه‌اندازی و بهره‌برداری این پالایشگاه است که بومی شده و به صورت EPC در داخل انجام شده است.
سردار عبداللهی افزود: در پیک کاری این پالایشگاه، حدود 17 هزار نیرو به صورت مستقیم و 30 تا 35 هزار به صورت غیرمستقیم در آن مشغول بودند که منظور از غیرمستقیم، تعداد نیروی انسانی مشغول به کار در کارخانجات داخلی که تجهیزات این پالایشگاه را تأمین می‌کنند می‌باشد و در صورت تکمیل شدن، حدود 5 هزار نفر به صورت مستقیم و 12 هزار نفر به صورت غیرمستقیم در آن مشغول فعالیت می‌شوند.
وی در خصوص هزینه اجرای طرح گفت: این پالایشگاه برای تکمیل حدود 3.7 میلیارد یورو هزینه داشته است در مقایسه با خارجی‌ها، چینی‌ها 4.1 میلیارد یورو هزینه آن را برآورد کرده بودند که باید در نظر گرفت که این پالایشگاه توسط نیروی داخلی و به صورت بومی‌شده اجرا شده است و این با ارزش است.
سردار عبداللهی در مورد استفاده از  نیروی جوان ایرانی در این پالایشگاه گفت: میانگین سنی جوانان در این پالایشگاه 32 سال است و این نشان می‌دهد که ما از چه ظرفیت بالایی در نیروی انسانی جوان برخورداریم و این تداعی‌کننده آن صحبت امام(ره) است که فرمودند ما توانستیم. این در حالی است که ما در گذشته در کوچک‌ترین پروژه‌ها وابسته بودیم.
سردار عبداللهی در مورد موانع موجود در کار این پالایشگاه گفت: طبیعی است که چنین پروژه عظیمی موانعی نیز داشته باشد که موانع مالی از مهم‌ترین آنهاست. همچنین در زمینه خرید تجهیزات و اجرا مشکلاتی وجود داشت اما هیچ مانعی باعث به سرانجام نرسیدن نشد.
فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) افزود: همزمان با افتتاح فاز دوم این پالایشگاه در اواخر اردیبهشت ماه بخش تقطیر فاز 3 نیز آماده می‌شود و این به این معناست که ظرفیت 240 هزار بشکه‌ای خوراک میعانات گازی این پالایشگاه به ظرفیت 360 هزار بشکه‌ای ارتقا پیدا می‌کند.
وی گفت: ما در سال 95 و 96 صد طرح بزرگ در حوزه‌های مختلف را مورد هدف و در اولویت قرار دادیم که 75 طرح آن مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌اند و در سال 97 چهل ابرپروژه را در مورد هدف قرار دادیم تا در این سال به بهره‌برداری برسد که 118 هزار میلیارد تومان ارزش این پروژه‌هاست.  
سردار عبداللهی افزود: این پروژه‌ها شامل 10 پروژه در نفت، 11 پروژه در آب، 10 پروژه در بخش راه، 2 پروژه در صنعت و معدن، 3 پروژه در ساختمان و 3 پروژه در بخش اطلاعات و فناوری و یک پروژه در کشاورزی می‌شود که مجموع آنها 40 پروژه بزرگ می‌شود.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: این پروژه‌ها عبارتند از پالایشگاه ستاره خلیج فارس، فازهای 22، 23 و 24 و فاز 13 پارس جنوبی که تا قبل از سال افتتاح می‌شود و ظرفیت استحصال 100 میلیون مترمکعب گاز در روز را دارند و از دیگر پروژه‌های این قرارگاه ساخت 10 سکوی دریایی در جزیره صدرای بوشهر است.
سردار عبداللهی افزود: دو پروژه بزرگ دیگر، خط انتقال از آبادان به ری حدود 600 تا 700 کیلومتر برای انتقال نفت خام است. حدود 200 هزار بشکه نفت خام به سمت پالایشگاه حمل می‌شود و در حال حاضر با 1600 دستگاه کامیون این مقدار نفت حمل می‌شود. پروژه دیگر خط ششم سراسری انتقال گاز به طول  936 کیلومتری است که 56 اینچ است و برای انتقال گاز به عراق طراحی شده که در طول مسیر، استان‌هایی که افت فشار گاز دارند را از نعمت گاز برخوردار می‌کند.
وی در خصوص دستاوردهای این 40 پروژه گفت: از جمله دستاوردهای این پروژه‌ها می‌توان خودکفایی در تولید بنزین، صادرات بنزین، تبدیل میعانات گازی به فرآورده‌های باارزش‌تر و جلوگیری از خام‌فروشی، برخورداری از منابع مشترک گاز در پارس جنوبی، ارزآوری و پیاده کردن طرح ناب را بیان کرد.
سردار عبداللهی در خصوص اشتغال‌زایی این پروژه‌ها تصریح کرد: این پروژه‌ها در طول اجرا یک اشتغال موقت ایجاد می‌کنند و بعد از ساخت، اشتغال پایدار به همراه دارد.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) گفت: ما در زمینه سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در کشور استقبال می‌کنیم اما با این شرط که مدیریت کار باید با نیروهای داخلی باشد تا رسوب دانش را در داخل کشور داشته باشیم و در بحث ساخت، توسعه، طراحی، مهندسی، اجرا، تأمین کالا و بهره‌برداری این توانمندی در داخل کشور به صورت بومی‌شده وجود دارد.
وی افزود: ما اصراری به ورود در پروژه خاصی نداریم. واگذاری پروژه از لحاظ قانونی به سه صورت مناقصه محدود، مناقصه عمومی و ترک تشریفات صورت می‌گیرد که ما به یکی از این سه صورت به پروژه‌ها ورود می‌کنیم.
سردار عبداللهی در خصوص طرح مهار روان‌آبهای غرب کشور تصریح کرد: این پروژه بزرگ‌ترین طرح آبی در کشور به طول 1460 کیلومتر است که سامانه‌ای که در اختیار قرارگاه بوده شامل  17 سد، 155 کیلومتر تونل و 680 کیلومتر خط انتقال با قطر 2400 و 2600 میلیمتر است. برای مهار این روان‌آبها عمده کار ما به اتمام رسیده است و به صورت فازی قابل بهره‌برداری است. مهمتر از همه این که شبکه‌های فرعی این پروژه نیز در بسیاری از موارد اجرا شده است و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.
وی گفت: امسال اجرای 240 کیلومتر آزادراه در دستور کار قرارگاه است که 164 کیلومتر آن آزادراه کمربند جنوبی تهران است که از آبیک شروع می‌شود و تا چرمشهر ادامه دارد که بار ترافیک تهران را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد و فازهایی از آن در حال آسفالت است.

   1397/2/19 21:06