سردار عبداللهی اعلام کرد:
بهره‌برداری از بزرگ‌ترین طرح آبی کشور تا پایان امسال

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد: بزرگ‌ترین طرح آبی کشور با عنوان «مهار روان‌آب‌های غرب» تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، سردار سرتیپ پاسدار عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در حاشیه نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که ظهر دوشنبه بیست و یکم خردادماه به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد گفت: این طرح در طول 1460 کیلومتر اجرا شده و مشتمل بر 17 سد، 150 کیلومتر تونل و 700 کیلومتر خط انتقال 2400 است که تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.
وی افزود: در زمینه تأمین آب فلات مرکزی و شرق کشور نیز قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) پیشنهادهای خود را به وزارت نیرو ارائه کرده است که از جمله این طرح‌ها می‌توان به شیرین‌سازی آب دریای عمان و انتقال آن اشاره کرد که اجرای این طرح‌ها مستلزم تصویب در هیأت دولت و همراهی وزارت نیرو به عنوان متولی اصلی آب در کشور است.
سردار عبداللهی گفت: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) تاکنون طرح‌های بزرگی در زمینه آبرسانی به سرانجام رسانده است به گونه‌ای که از مجموع 45 میلیارد مترمکعب مخازن ساخته شده در کشور، 25 میلیارد مترمکعب آن توسط این قرارگاه ساخته شده است.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با اشاره به مشارکت این قرارگاه در طرح‌های دارای اولویت دولت گفت: امسال 40 طرح در حوزه‌های مختلف نفت، گاز، آب و زیرساخت‌های ریلی، جاده‌ای و بندرها با سرمایه‌گذاری 120 هزار میلیارد تومانی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در حال اجراست که تا پایان سال به اتمام خواهد رسید.
وی با بیان اینکه 100 هزار میلیارد تومان از این طرح‌ها در حوزه‌های نفت و گاز است گفت: فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس به اتمام رسیده و فاز سوم آن و نیز فازهای 22- 24 و فاز 13 پارس جنوبی تا پایان امسال به اتمام خواهد رسید، همچین بهره‌برداری از 2500 کیلومتر خط انتقال نفت و گاز امسال پایان می‌یابد.
سردار عبداللهی با اشاره به آمادگی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) برای مشارکت در طرح‌های نفت و گاز بعد از ترک شرکت‌های خارجی پس از تحریم‌های احتمالی گفت: این قرارگاه تجربه خوبی در اجرای این قبیل طرح‌ها دارد و در گذشته هم طرح‌های بزرگی همچون پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس و فازهای 15 و 16 پارس جنوبی توسط این قرارگاه اجرا شد و منافع خوبی را عاید کشور کرده است.
او گفت: با تکمیل فازهای 15 و 16 پارس جنوبی هم اکنون 50 میلیون مترمکعب گاز وارد شبکه می‌شود و با تکمیل پروژه ستاره خلیج فارس، روزانه 250 هزار بشکه میعانات گازی وارد مدار به 40 میلیون لیتر فرآورده تبدیل می‌شود که 25 میلیون لیتر آن بنزین با کیفیت یورو 5 است.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) تاکید کرد: امروز توانمندی بالایی در اجرای طرح‌های بالادستی و پایین‌دستی و تجهیزات مورد نیاز در خشکی و دریا در کشور وجود دارد و این قرارگاه آماده مشارکت برای تأمین مالی با شرکت‌های خارجی است که حاضر به فعالیت در ایران هستند.
معاون اول رئیس جمهور نیز در این جلسه با اشاره به برخی گزارش‌ها در خصوص وضعیت نامناسب آب شرب شهرهای آبادان، خرمشهر و اصفهان بر ضرورت تمرکز برای حل مشکل آب شرب این شهرها تاکید کرد و ضمن اطمینان به مردم آبادان برای حل مشکل آب شرب در کوتاه‌ترین زمان ممکن، از وزیر نیرو، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و قرارگاه سازندگی خاتم‌ا‌لانبیاء(ص) خواست تمرکزی ویژه بر این موضوع داشته باشند و حل مشکل آب شرب آبادان و خرمشهر را به عنوان یک اولویت ویژه در دستور کار خود قرار دهند و با سرعت آب شرب با کیفیت مناسب به مردم این مناطق برسانند.

   1397/3/22 10:11