سردار عبداللهی در گفتگوی تفصیلی با مهر:
امنیت و اشتغال، اولویت سپاه در مناطق مرزی/مشکلی با دولت‌ها نداریم

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با بیان اینکه هدف این قرارگاه سود مالی نیست، اعلام کرد که امنیت و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق مرزی اولویت سپاه است.

به گزارش خبرگزاری مهر، اسلام همه انسان‌ها را به تأمین معاش و زندگی با عزت و شرافت و اقتصادی پویا و سالم، دعوت می‌کند. سختکوشی و مقاومت در برابر سختی‌ها از آموزه‌های اساسی اسلام و اهتمام به کار و تلاش نوعی عبادت و جهاد است، همان‌گونه که روح و جسم را هم تقویت می‌کند. باید توجه داشت که هرچه هست عمل است. 
عزت و سربلندی و رفاه و سعادت دنیوی، حتی زمینه‌های کسب توفیقات معنوی همه ملت‌ها در سایه توسعه و رشد و استقلال اقتصادی ممکن خواهد بود و این هدف جز با آفرینش و خلق حماسه اقتصادی در کشور محقق نخواهد شد. مطمئناً جامعه‌ای که به بیکاری، مصرف‌زدگی و سستی و رخوت روی آورد و تن به تحمل سختی و مشقت برای عزت و استقلال اقتصادی ندهد، هر روز باید در  اضطراب و پریشانی به سر برد که مبادا قطع واردات کالاها و ارزاق بیگانه آن‌ها را در شرایط سخت و مذلت‌بار قرار ندهد.
پس از پایان جنگ تحمیلی، در سال ۱۳۶۸ فرزندان انقلاب دریافتند که دشمن روش مبارزه خود را با نظام و انقلاب اسلامی تغییر داده و از حوزه نظامی وارد حوزه‌های اقتصادی و فرهنگی شده است. از این رو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رسالت و تکلیف دیگری بر دوش خود احساس نمود و بر مبنای اصل ۱۴۷ قانون اساسی و در راستای اوامر رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی) مبنی بر مشارکت در امر بازسازی کشور، بخشی از منابع و توان خود را وارد عرصه سازندگی میهن اسلامی با عنوان قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) نمود.
برای بیشتر شنیدن از نقش قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در عمران و آبادانی کشور و نیز آخرین تحولات و برنامه‌های این نهاد مهم و اثرگذار با «سردار عبادالله عبداللهی » فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) به گفتگو نشستیم.
 
وی در این باره گفت: هدف قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) سود مالی نیست بلکه هدف اصلی خدمت به ایران اسلامی، عمران و آبادانی کشور و ایجاد اشتغال پایدار است؛ تحکیم پایه‌های کشور در مقابل تحریم‌ها مسأله مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد؛ زیرا اگر نیازی به خارج نداشته‌ باشیم هیچ وقت در مقابل آن‌ها سر خم نمی‌کنیم و معنای حقیقی اقتصاد مقاومتی نیز همین است.
دشمنان گمان می‌کنند با تحریم‌ها، ملت ایران را به زانو در می‌آورند، مردم ایران این خصوصیت را ندارند ولی مسئولان و نهادهایی مانند قرارگاه خاتم(ص) نیز نباید بیکار بنشینند بلکه باید دغدغه اقتصاد و معیشت را داشته باشند و برای حل مشکلات گام‌های اساسی بردارند.
این قرارگاه یکی از مجموعه‌های بزرگ سپاه و در خدمت مردم است، فرمانده کل سپاه نیز همیشه دغدغه اشتغال و معیشت مردم را داشته و اگر پشتیبانی وی نبود، موفقیت‌های متعدد قرارگاه به دست نمی‌آمد.
متن کامل این گفتگو به شرح زیر است:
دلایل حضور فعال سپاه پاسداران در عرصه‌های مختلف مانند سازندگی و محرومیت‌زدایی چیست؟
 
نخستین مسأله مورد اهمیت برای سپاه، تأمین امنیت در همه کشور به ویژه استان‌های مرزی است؛ امروز امنیت پایدار در کشور وجود دارد اما بعد از آن نیازمند کمک به مردم در حوزه‌های مختلف از جمله ایجاد اشتغال برای آنها هستیم.
نمی‌توان مردم را برای مهاجرت از روستاها و شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ ترغیب کرد. نقطه مقابل این است که اشتغال پایدار در همه نقاط ایجاد شود و این مسأله هم در کشور ما غیر از توجه به مسأله کشاورزی و رونق استفاده از روش‌های جدید و صنعتی به جای شیوه‌های سنتی امکان‌پذیر نخواهد بود.
فرمانده کل سپاه تأکیدات همیشگی مبنی بر توجه به مناطق مرزی و محروم دارند، بر این اساس و با هدف کمک به مردم که پشتوانه اصلی نظام اسلامی هستند، حضور در استان‌های مرزی و اجرای طرح‌های بزرگ اقتصادی در دستور کار قرارگاه قرار گرفته است به عبارتی هر جا احساس کنیم ورود قرارگاه خیر و برکتی برای مردم خواهد داشت، این کار را انجام می‌دهیم.
ترکیب جمعیتی در مناطق مرزی غرب کشور متشکل از شیعه و اهل سنت است که با وحدتی مثال‌زدنی در مقابل گروهک‌های تروریستی و دشمن بعثی ایستادگی کرده‌اند. امروز هم با تکیه بر همین وحدت و اجرای طرح‌های بزرگی همچون ساماندهی آب‌های سطحی، می‌توان به اشتغال پایدار که زمینه‌ساز حضور همیشگی مردم این استان‌ها در شهر و دیار خودشان است کمک کرد.
 
تعامل قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با دولت‌های مختلف چگونه بوده است؟
 
تعامل مثبت نیازمند درک و همراهی طرفین است. اگر بگوییم دولت با ما تعامل نداشته حرف درستی نیست اما تنگناهای مالی را هم شاهد بوده‌ایم که امروز هم با این مسأله روبه‌رو هستیم؛ ولی قرارگاه هیچ‌گاه حضور خود در طرح‌های عمرانی را منوط به تأمین مالی نکرده بلکه هرجا نیاز بوده، وارد میدان شده است؛ البته دولت‌ها نیز تا جایی که توانسته‌اند کمک کرده‌اند.
امروز هیچ چیز بهتر از وحدت، همدلی و همراهی برای آبادانی کشور نیست، همه باید دست به دست هم دهیم و مشکلات موجود را با وجود تحریم‌های ظالمانه حل کنیم.
همانطور که در دوران دفاع مقدس با وحدتی مثال‌زدنی در مقابل همه قدرت‌های بین‌المللی ایستادگی کردیم و به پیروزی رسیدم، امروز هم می‌توانیم بر مشکلات فائق آییم و از تنگناها عبور کنیم؛ امروز دانش مهندسی لازم در کشور بومی و نهادینه شده و در امور مختلف از جمله ساخت آزادراه، پالایشگاه، خطوط ریلی و انواع سدها به خودکفایی دست یافته‌ایم. بنابراین می‌توانیم بر مشکلات غلبه کنیم.
 
در روزهای گذشته شاهد بیان برخی مطالب درباره اختلاف میان دولت و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) بوده‌ایم، آیا این مطالب صحت دارد؟
 
مشکل خاصی نداریم، البته گاهی مواردی مطرح می‌شود که نباید گفته شود زیرا قرارگاه خاتم(ص) در همه دولت‌ها، همراه و همیار بوده و هیچ‌گاه با انتقادها، ناراحت نشده و عقب‌نشینی نکرده بلکه همواره به عنوان سرباز ولایت و خدمت‌گزار ملت و میهن، هرجا که نیاز بوده وارد میدان شده و به حل مشکلات پرداخته است.
گاهی اختلافاتی میان دولت‌ها و قرارگاه به عنوان کارفرما و پیمانکار به وجود می‌آید ولی قرارگاه هیچ وقت به دنبال سود و بهره مالی نبوده بلکه هر وقت نفع پروژه‌ها به مردم می‌رسد و مشکلاتشان حل می‌شود احساس می‌کنیم که بهره اصلی را برده‌ایم.
 
 متأسفانه برخی در داخل کشور، فعالیت‌های سپاه در عرصه سازندگی را اقتصادی و با نگاه منفعت‌طلبانه معرفی می‌کنند، پاسخ شما به این سخنان چیست؟
 
هدف قرارگاه خاتم(ص) سود مالی نیست بلکه هدف اصلی خدمت به ایران اسلامی، عمران و آبادانی کشور و ایجاد اشتغال پایدار است؛ تحکیم پایه‌های کشور در مقابل تحریم‌ها مسأله مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد؛ زیرا اگر نیازی به خارج نداشته‌ باشیم هیچ وقت در مقابل آنها سر خم نمی‌کنیم و معنای حقیقی اقتصاد مقاومتی نیز همین است.
این قرارگاه یکی از مجموعه‌های بزرگ سپاه و در خدمت مردم است. فرمانده کل سپاه نیز همیشه دغدغه اشتغال و معیشت مردم را داشته و اگر پشتیبانی وی نبود، موفقیت‌های متعدد قرارگاه به دست نمی‌آمد.
سرلشکر جعفری در موقعیت‌های مختلف بازدیدهایی از طرح‌های قرارگاه خاتم(ص) داشته که قوت قلبی برای نیروهای خط مقدم عمران و سازندگی ایران اسلامی است؛ در چند مورد از بازدیدهای سردار جعفری روحیه خوبی به بدنه و قرارگاه تزریق شده و بازدید اخیر وی از پروژه‌های غرب کشور نیز اثرات مثبتی داشته است.
 
شاید مردم قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) را بیشتر با کارهای عمرانی بشناسند، اما چندی پیش شاهد افتتاح طرح‌های توسعه کشاورزی توسط فرمانده کل سپاه بودیم. بفرمایید چه برنامه‌ها و چه اقداماتی در این حوزه در دست انجام است؟
 
آب امروزه به عنوان یکی از چالش‌های مهم ایران و جهان به شمار می‌رود و تنش آبی در بسیاری از بخش‌های کشور مشاهده می‌شود؛ بنابراین حضور قرارگاه خاتم(ص) در این حوزه، سرمنشأ اقدامات مهمی شده است.
در حال حاضر و در سراسر کشور، حدود ۴۵ تا ۵۰ میلیارد مترمکعب مخازن ساخته شده داریم و بر اساس آمار دقیق، قرارگاه خاتم ساخت بیش از نیمی از این مخازن را انجام داده است.
مشکلات شدید آبی در برخی مناطق به بحران تبدیل شده، بر اساس اعلام مسئولان وزارت نیرو، چالش کمبود آب مشکلی است که باید نسبت به آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم چرا که بحران آب، علاوه بر مسائل زیست محیطی، به چالش‌های امنیتی هم دامن می‌زند.
حضور قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در این حوزه خوب بوده و تاکنون توانسته‌ایم در سراسر کشور کارهای بزرگی انجام دهیم و فعالیت‌های قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در پروژه‌های آبی، برکات فراوانی به همراه داشته است.

اخیراً شاهد افتتاح پروژه ساماندهی آب‌های غرب کشور بودیم که توسط قرارگاه خاتم ساخته شده و با حضور سردار سلامی جانشین فرمانده کل سپاه افتتاح شد، این پروژه چه ویژگی هایی داشت؟
 
این طرح بزرگ‌ترین پروژه آبی کشور محسوب می‌شود و شامل مجموعه‌ای از اقدامات در هشت استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ایلام و خوزستان است.
مجموعه طول پروژه بالغ بر ۱۵۰۰ کیلومتر و هدف از آن جمع‌آوری آب‌های سطحی در این هشت استان است که از ۱۷ سد با حجم مخزنی 2.5 میلیارد متر مکعب آب، ۱۰ رشته تونل به طول ۱۵۰ کیلومتر، سامانه انتقال آب کانال، باکس و فلوم به طول ۶۰ کیلومتر و خط لوله فولادی به طول ۶۵۰ کیلومتر با قطر ۲۴۰۰ تشکیل شده است.
این پروژه به دست توانای فرزندان این مرز و بوم و با همت قرارگاه خاتم(ص) اجرایی می‌شود، بیشتر سدهایی که در این طرح پیش‌بینی شده به اتمام رسیده‌اند و احداث تونل‌ها و خطوط انتقال هم با سرعت بالایی در حال انجام است، علاوه بر این و مهمتر از آنها، احداث شبکه‌های فرعی است که در این زمینه هم پیشرفت خوبی داریم.
سدهای ساخته شده در هر نقطه از جهان دارای عمر مفیدی هستند که از ابتدا قابل پیش‌بینی است، اگر به این مسأله توجه نداشته باشیم، سدها دارای رسوبات فراوان شده و بهره اقتصادی لازم را نخواهند داشت؛ بنابراین توجه به مسأله شبکه‌های فرعی در پایین دست ضروری است زیرا در صورت عدم وجود این شبکه‌ها، آب جمع‌آوری‌شده هدر می‌رود.
با تلاش ویژه قرارگاه خاتم(ص) و با همراهی و همکاری مسئولان دولتی، توانستیم این شبکه‌ها را احداث کنیم که بالغ بر ۳۵۰ هزار هکتار را شامل می‌شود. در این پروژه عظیم اشتغال و امنیت پایدار و نیز آبادانی مناطقی که طرح سامان‌دهی آب‌های سطحی غرب کشور در آنها اجرایی شده هم در قالب این پروژه مد نظر بوده‌اند.
 
یکی از مهمترین موضوعات کشور، مسأله اشتغال و مقابله با بیکاری است، اگرچه مسئولیت اصلی اشتغال با دولت است، اما قرارگاه سازندگی در این حوزه چه اقداماتی انجام داده است؟
 
اشتغال یکی از مهمترین دغدغه‌های ایران در شرایط کنونی است، بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، کشاورزی یکی از اصول پایه و کاربردی محسوب می‌شود؛ بنابراین با تأمین آب که زمینه‌ساز کشاورزی مناسب است، بستر لازم برای عدم ترک روستاها فراهم می‌شود.
در قالب پروژه عظیم ساماندهی آب های سطحی غرب کشور، ایجاد اشتغال پایدار برای ۷۵۰ هزار نفر پیش‌بینی شده و این، غیر از مسأله صنایع پایین‌دستی و تبدیلی است؛ اگر مسئولان امر همکاری لازم را داشته باشند می‌توانیم به رقمی بیش از این مقدار دست یابیم همچنین بحث تعامل با دیگر کشورها هم ضروری است. در این حوزه تلاش خوبی داشته‌ایم تا بتوانیم طرح مذکور را به موقع تحویل دهیم و به این ترتیب، خدمت دیگری به مردم داشته باشیم.

بدون شک یکی از مهمترین دغدغه‌های مردم مقوله اقتصاد و معیشت است که مورد تأکید رهبر انقلاب هم بوده که در نامگذاری سال‌های اخیر از سوی ایشان، این اهمیت و جایگاه به خوبی مشاهده می‌شود. چه اقداماتی برای تحقق اقتصاد مقاومتی انجام شده و در دست اقدام است؟
 
پروژه ساماندهی آب‌های سطحی غرب کشور با مسأله اقتصاد مقاومتی ارتباط مستقیمی دارد. در بند ۴۰ سیاست‌های کلی نظام، توجه به مسائل اقتصادی، امنیتی و زیست‌محیطی در حوزه استحصال، انتقال، نگهداری و مصرف آب مورد توجه قرار گرفته است؛ وقتی از اقتصاد مقاومتی بحث می‌کنیم، یکی از اصول آن مسأله کشاورزی است که باید بر روی آن تمرکز داشته باشیم زیرا آنچه مصرف روزانه مردم را تشکیل می‌دهد، از کشاورزی مناسب به دست می‌آید و برای موفقیت در این حوزه و نیز تأمین غذای سالم و ایجاد اشتغال پایدار، نیازمند اهتمام جدی به کشاورزی هستیم.
این مسأله در گذشته مورد تأکید امام راحل قرار داشت و هم اکنون هم رهبر معظم انقلاب به این مسأله توجه کافی دارند که کشاورزی به عنوان زمینه‌ساز اقتصاد مقاومتی، از سوی مردم و مسئولان جدی گرفته شود.
البته مدیریت ناصحیح در زمینه منابع آبی و برداشت محصولات کشاورزی، چالش‌های بسیاری در پی دارد. بر اساس آمارهای موجود، مصرف سالیانه آب در کشور بیش از ۸۰ میلیارد متر مکعب است که تنها ۱۰ درصد آن به مصرف شرب می‌رسد اما مشکلات فراوانی در حوزه کشاورزی وجود دارد که مهمترین آنها استفاده از روش‌های غیراصولی و غیراقتصادی آبیاری است. اگر تنها پنج درصد در حوزه آب مورد نیاز کشاورزی صرفه‌جویی کنیم، هیچ مشکلی بابت تأمین آب شرب نخواهیم داشت.
همانطور که می‌دانید سه حوزه مصرفی آب یعنی شرب، کشاورزی و صنعتی داریم. همه قبول دارند تأمین آب شرب مردم در اولویت قرار دارد اما توجه به مسأله کشاورزی و صنعت که مکمل یکدیگر هستند نیز ضروری است چرا که در زمینه تأمین تغذیه سالم و اشتغال پایدار اهمیت زیادی دارند ولی شاهد هستیم که مدیریت درستی در حوزه منابع آبی نداریم.
آب قابل قیمت‌گذاری نیست بنابراین برای مصرف صحیح آن باید برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم، برای این منظور باید به روش‌های جدید روی بیاوریم؛ آبیاری غرقابی بیشتر موجب هدر رفت آب می‌شود اما استفاده از شیوه‌های بارانی و زیرسطحی می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد.
باید ثمرات استفاده از شیوه‌های نوین و اقتصادی آبیاری در حوزه کشاورزی را به جامعه نشان دهیم، اگر مردم با روش‌های نو و پربازده آشنا شوند به سمت آن گرایش پیدا می‌کنند اما در این زمینه نیازمند پیشگامی دولت و ارتقای توانمندی مردم هستیم.
 
قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در حوزه مسائل محیط زیست و مقابله با پدیده ریزگردها هم اقدامی داشته است؟
 
درباره مسائل زیست‌محیطی مربوط به تنش‌های آبی باید بگویم مهار آب‌هایی که در حال حاضر هدر می‌روند، تا حدی موجب کاهش ریزگردها نیز می‌شود؛ غرب کشور و هشت استانی که زیر پوشش طرح سامان‌دهی آبهای سطحی قرار دارند از این منظر دارای موقعیت استثنائی هستند زیرا زمین‌های با ارزشی دارند و آب با کیفیتی در آنها جریان یافته، بنابراین اجرای طرح مذکور در زمینه کاهش مشکلات زیست‌محیطی تأثیرگذار خواهد بود.
 رهبر معظم انقلاب ابراز نگرانی در زمینه آب خوزستان داشتند، بر این اساس با تمام قدرت پیش رفتیم و امروز می‌توانیم بگوییم تیم‌های زبده و توانمند با هدف آبرسانی به شهرهای مختلف این استان مستقر شده‌اند و پیشرفت خوبی داشته‌اند؛ امیدواریم با کمک‌های دولت و تأمین مالی به موقع، دین خود را به مردم همیشه در صحنه خوزستان ادا کنیم.

   1396/5/1 14:56