اقدام جهادی قرارگاه خاتم برای آبرسانی به خوزستان

قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با مدیریت جهادی و اقدام بموقع مشکل آب خوزستان را مرتفع و مردم این دیار را از آب با کیفیت مناسب بهره‌مند می‌کند.

به گزارش روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، سردار سرتیپ پاسدار عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، در خصوص طرح آبرسانی غدیر گفت: با توجه به مشکلات آب شرب استان خوزستان و تأکید همیشگی رهبر معظم انقلاب مبنی بر رسیدگی به مشکلات مردم در این استان و حمایت دولت، طرح آبرسانی غدیر با هدف تأمین و رفع بحران آب از نظر کمی و کیفی برای 25 شهر و بیش از 1600 روستای شهرهای غربی، مرکزی و جنوبی استان خوزستان شامل اهواز، آبادان، خرمشهر، دارخوین، شادگان و همچنین شهرهای شوش، حمیدیه، بستان، سوسنگرد، هویزه و ... توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در حال اجراست.
سردار عبداللهی افزود: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) طی 10 ماه گذشته نسبت به تأمین بیش از 180 هزار تن ورق فولادی و ساخت و پوشش بیش از 140 کیلومتر لوله‌های فولادی با قطرهای مختلف 1800، 2000 و 2400 میلیمتر با به‌کارگیری تمامی کارخانجات لوله‌سازی و پوشش کشور اقدام نموده است.
وی گفت: 102 کیلومتر از این خط لوله در خط انتقال آب 2000 میلیمتر محدوده ارتفاعات ام‌الدبس تا آبادان و خرمشهر به همراه نصب شیرآلات و اتصالات مورد نیاز (نصب بیش از 230 عدد شیر هوا و شیر قطع و وصل به قطر 2000 میلیمتر) انجام شده است.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) افزود: با توجه به شرایط سخت جوی منطقه و گرمای طاقت‌فرسای بالای 50 درجه سانتیگراد که دمای هوا در حین جوشکاری داخل لوله‌ها حدود 65 تا 70 درجه سانتیگراد نیز می‌رسد، کار به صورت شبانه‌روزی در حال انجام است و با یاری خدا تا قبل از نیمه تیرماه خط جدید آبرسانی به چهار شهر دارخوین، شادگان، خرمشهر و آبادان به بهره‌برداری می‌رسد.
سردار عبداللهی در خصوص سایر متعلقات این خط انتقال گفت: تمامی تجهیزات ایستگاه پمپاژ ام‌الدبس شامل پمپ، الکتروموتور، تابلوی برق و سایر متعلقات با ظرفیت پمپاژ بیش از 10 متر مکعب بر ثانیه تکمیل و به بهره‌برداری رسیده است.
وی ضمن اشاره به شرایط سخت لوله‌گذاری در محور دارخوین به شادگان و در محدوده تالاب شادگان اظهار داشت: مخازن مورد نیاز برای ذخیره آب به حجم حدود 100 هزار مترمکعب احداث و 42 هزار مترمکعب به ظرفیت ذخیره آب اضافه می‌شود که در این راستا خط لوله آبرسانی از بستان به مرز چزابه به منظور آبرسانی به زائران اباعبدالله الحسین(ع) به طول بیش از 30 کیلومتر به همراه ایستگاه پمپاژ و مخازن ذخیره، ظرف مدت 50 روز اجرا و در اربعین حسینی سال 96 مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) افزود: پس از تکمیل خط آبرسانی به آبادان و خرمشهر گام بعدی در طرح آبرسانی غدیر، شامل تکمیل خط دوم آبرسانی به اهواز و تکمیل خط انتقال آب شادگان- دارخوین است.
سردار عبداللهی گفت: خط انتقال آب از سد دز به مخازن ام‌الدبس از طریق دو خط لوله فولادی به قطر 2400 میلیمتر به طول 208 کیلومتر و اجرای آبگیر سد دز به عنوان بخش اصلی و کلیدی طرح آبرسانی غدیر در دستور کار مرحله بعد قرار دارد.

   1397/4/12 14:47