سردار عبداللهی:
از دکتر روحانی گلایه شدیدی داریم/ 183 پروژه در دولت یازدهم انجام شد/ از فاز 11 پارس جنوبی بی‌خبر بودیم

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: آیا سزاوار است که بحث دولت با تفنگ و بی‌تفنگ را مطرح کنیم، دولتی که تفنگ نداشته باشد ذلیل و خوار است.

به گزارش روابط عمومی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص)، سردار عبادالله عبداللهی پنجشنبه شب 15 تیرماه در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما و در پاسخ به سوالی پیرامون جایگاه سپاه و قرارگاه خاتم در اقتصاد ایران اظهار کرد: قرارگاه خاتم جای هیچ شرکت خصوصی و مردمی را تنگ نکرده بلکه جا را برای خارجی‌ها تنگ کرده است.
وی افزود: سپاه در دوران جنگ تحمیلی به کمک کشور آمد و همراهی و همکاری مردمی سبب شد بر دشمن بعثی پیروز شویم؛ در دوران پس از جنگ هم قرارگاه خاتم(ص) برای سازندگی ایران اسلامی شکل گرفت و این قرارگاه در بازسازی و سازندگی کشور گام برداشت.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با بیان اینکه از ابتدای شکل‌گیری تاکنون 2500 پروژه استانی و ملی را به سرانجام رسانده است گفت: در طول دوران چهار دولت گذشته، همواره با اصرار دولت‌ها وارد میدان شده‌ایم و هیچ وقت اصراری بر ورود به یک طرح نداشته‌ایم.
وی ادامه داد: سپاه بر اساس وظیفه ذاتی خود به پیشرفت و آبادانی کشور کمک می‌کند؛ هر جا که تهدیدی علیه جمهوری اسلامی در هر بُعدی مشاهده شود، سپاه به حفاظت از انقلاب اسلامی می‌پردازد و مسأله سازندگی هم بعد از دوران دفاع مقدس اهمیت خاصی داشت و قرارگاه خاتم برای همین منظور شکل گرفت.
سردار عبداللهی با اشاره به فعالیت‌های قرارگاه خاتم(ص) در اتمام 183 پروژه عمرانی و صنعتی طی دوران دولت یازدهم گفت: حمل و نقل، نفت و گاز، سدسازی، صنعت و معدن و آی تی از جمله حوزه‌های فعالیت قرارگاه محسوب می‌شوند.
وی با اشاره به واردات روزانه 12 میلیون لیتر بنزین تا پیش از راه‌اندازی فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس عنوان کرد: این پالایشگاه با پیچیدگی‌ها و ظرافت‌های خاص خود همراه بود و قرارگاه خاتم توانست فاز نخست آن را در دولت یازدهم به اتمام برساند و نیاز ایران به واردات بنزین را منتفی کند چرا که در فاز نخست، قادر به تولید 12 میلیون لیتر بنزین یورو 4 هستیم.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) خاطرنشان کرد: بخش یوتیلیتی به طور کامل در فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس موجود است و به عبارتی 75 درصد کار به پایان رسیده و می‌توانیم بنزین با کیفیت تولید کنیم که شامل 20 میلیون لیتر فرآورده است.
وی با بیان اینکه طی پنج ماه گذشته شاهد تولید 1.2 میلیارد لیتر فرآوده توسط فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس هستیم گفت: فازهای دوم و سوم این پالایشگاه هم به زودی آماده بهره‌بردای می‌شوند.
سردار عبداللهی در پاسخ به سوال دیگری با اشاره به فعالیت 5 هزار پیمانکار برای قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) افزود: تنها دو درصد پرسنل، از کارکنان رسمی سپاه هستند.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) ادامه داد: سزاوار نیست مجموعه‌ای را که با تمام توان و با روحیه‌ای انقلابی وارد عرصه سازندگی شده، متهم به تنگ کردن عرصه برای بخش خصوصی کنیم؛ کدام یک از بخش‌های خصوصی قادر هستند پروژه‌های مختلف را به سرانجام برسانند و 23 هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار باشند؟
وی با اشاره به شبهه‌افکنی گوناگون درباره فعالیت‌های قرارگاه خاتم با منشأ برخی مسئولان کشور تصریح کرد: در دولت یازدهم فازهای 15 و 16 پارس جنوبی توسط این قرارگاه وارد فاز تولید شده‌اند و با توجه به محصولات فراوان تولیدی و حجم کار، حدود 16 میلیارد دلار عایدی نصیب کشور کرده است.
سردار عبداللهی گفت: امروزه شرکت‌های بزرگ آمریکایی، چینی و کره‌ای که قادر به انجام پروژه‌های بزرگ هستند، ماهیت نظامی دارند که از جمله مهمترین آنها سی ان پی سی، بوئینگ و هیوندایی هستند، چطور برای آنها اشکالی ندارد ولی وقتی در کشور ما یک قرارگاه انقلابی وارد میدان می‌شود شبهه ایجاد می‌کنند؟
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) با اشاره به حمله موشکی سپاه علیه داعش و قدرت‌نمایی ایران در منطقه و جهان به واسطه این اقدام انقلابی تصریح کرد: سپاه هم از نظر دفاعی و نظامی حافظ انقلاب اسلامی است و هم از طریق قرارگاه خاتم(ص) در حوزه سازندگی و عمرانی به کشور کمک می‌کند.
وی افزود: من خیلی ورود پیدا نمی‌کنم ولی گلایه شدیدی از دکتر روحانی دارم، من تنها کسی بودم که ارتباط بسیار خوب و بیشترین تعامل را با دولت‌ها داشته‌ام زیرا 200 هزار نفر به طور مستقیم به واسطه فعالیت‌های قرارگاه خاتم(ص) مشغول کار هستند آن هم در شرایطی که بزرگ‌ترین مشکل کشور بیکاری است و نهادی که در این حوزه تا این میزان اشتغال‌زایی کرده قابل ستایش است.
سردار عبداللهی با بیان اینکه دوست نداریم وارد این مباحث شویم گفت: خود دوستان زمینه و بستر چنین مباحثی را فراهم می‌کنند؛ آیا سزاوار است که بحث دولت باتفنگ و بی‌تفنگ را مطرح کنیم، دولتی که تفنگ نداشته باشد ذلیل و خوار است.
سوال دیگری که از سردار شد در مورد مزایده‌ها و خصوصی‌سازی‌ها بود و عبداللهی هم در جواب عنوان کرد: در مورد شرکتی که مدنظر است باید به «صدرا» اشاره کرد که معاون اول دولت حاضر و آقای زنگنه در جریان کامل آن هستند.
وی ادامه داد: شرکت صدرا دارای سابقه‌ای 50 ساله در حوزه کشتی‌سازی و فراساحل است ولی بنا به دلایلی ورشکست شد؛ این شرکت در دولت دهم به عنوان یک شرکتی که دارای سابقه و تجربه خوبی است ولی در حال از بین رفتن بود، به سپاه واگذار شد و تعهداتی هم دولت در این زمینه داشت که نتوانست از عهده آنها برآید.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) با بیان اینکه همه کارکنان، مدیران و سهامداران صدرا می‌دانند که وضعیت این شرکت چگونه بود گفت: این شرکت امروز 3500 نیروی مستقیم کاری دارد، صدرا ورشکسته بود و بدهی 2 هزار میلیاردی داشت ولی قرارگاه خاتم(ص) برخی املاک خود را فروخت تا تعهدات این شرکت را به بانک‌ها بپردازد و دولت در این زمینه اقدامی نکرد.
وی در جواب سوال دیگری در مورد هزینه و قیمت تمام‌شده پروژه‌ها و شبهه‌ گران تمام شدن طرح‌هایی که سپاه آنها را بر عهده می‌گیرد خاطرنشان کرد: «قیمت، سرعت و کیفیت» یکی از شعارها و مولفه‌های اساسی قرارگاه خاتم(ص) است.
سردار عبداللهی افزود: اکنون 23 هزار میلیارد تومان از دولت طلب داریم، اگر به فرض همین پول را در بانک بگذاریم سود زیادی خواهد داشت، پس چگونه است که قرارگاه از این سود می‌گذرد و آن را خرج پروژه‌ها می‌کند و در عین حال برخی می‌گویند قرارگاه خاتم(ص) طرح‌های عمرانی و صنعتی را با هزینه گران‌تر در اختیار می‌گیرد؟
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) با اشاره به ترک تشریفات در برخی پروژه‌ها عنوان کرد: کارهایی که شرایط ویژه‌ای دارند به صورت قانونی ترک تشریفات در مورد آنها اعمال می‌شود؛ به عنوان مثال در طرح‌های احداث تونل، وقتی مجموعه‌ای بیش از 20 دستگاه TBM دارد شایسته نیست که بخواهیم مجدداً این دستگاه‌ها را بخریم.
وی تصریح کرد: بیشتر پروژه‌هایی که با ترک تشریفات به قرارگاه واگذار شده با اصرار دولت بوده و زیان‌ده بوده‌اند؛ نکته دیگر اینکه با وجود سود 20 درصد بانکی و سود هفت تا 10 درصدی پروژه‌ها و آن هم با شیوه بازپرداخت دولت که به صورت اوراق بهادار صورت می‌گیرد، قرارگاه وارد عرصه سازندگی شده است.
سردار عبداللهی با بیان اینکه افراد ناآگاه یا مغرض برخی شبهه‌ها را علیه قرارگاه خاتم(ص) مطرح می‌کنند گفت: در پروژه ستاره خلیج فارس از 420 پیمانکار استفاده کردیم که این مسأله نشان‌دهنده تکیه بر توان داخلی است.
وی ادامه داد: فاز 11 پارس جنوبی اخیراً با شرکت توتال فرانسه بسته شده ولی باید بگوییم امروز دانش فنی ساخت پالایشگاه و بسیاری صنایع دیگر در حوزه نفت و گاز بومی شده است.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با اشاره به قیمت پروژه‌های منعقدشده با توتال عنوان کرد: در بحث هزینه‌ها می‌گویند نیازمند سرمایه‌گذاری خارجی هستیم ولی در زمینه دانش ساخت، کاری نیست که مهندسان ایرانی نتوانند آن را انجام دهند.
وی با بیان اینکه در زمینه فاز 11 پارس جنوبی کاملاً بی‌خبر بودیم گفت: البته پیش از این بارها به مسئولان وزارت نفت اعلام کرده بودیم دانش فنی لازم را داریم و حتی حاضریم در زمینه سرمایه‌گذاری هم وارد شویم اما در فاز 11 بحث مزایده مطرح نبود.
سردار عبداللهی با اشاره به دکل‌های حفاری پیشرفته‌ای که در اختیار قرارگاه خاتم(ص) قرار دارند خاطرنشان کرد: این دکل‌ها قادر به حفاری تا عمق 11 کیلومتری هستند.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) افزود: دوستان می‌گویند قرارداد با توتال به گونه‌ای منعقد شده که از ظرفیت‌های داخلی هم استفاده شود ولی هیچگاه نمی‌توانیم به عنوان مجموعه‌ای که قادر به ساخت پالایشگاه‌های پیشرفته است، زیر دست شرکتی خارجی قرار بگیریم و پیمانکار دست دوم شویم.
وی با بیان اینکه از دوستان دولتی می‌خواهیم در دیگر پروژه‌ها از ظرفیت‌های داخلی استفاده کنند گفت: اگر بستری ایمن و مورد وثوق مردم را ایجاد کنیم، مشکلی در بحث سرمایه‌گذاری هم نخواهیم داشت چرا که تجربیات قبلی، ثابت کرده مردم حاضر به سرمایه‌گذاری برای پیشرفت و آبادانی کشور هستند.
سردار عبداللهی ادامه داد: در بحث تأمین مالی باید به توانمندی‌های داخلی اتکا کنیم، 1.3 تریلیون پول دست مردم است و مصداق تجربه موفق در این زمینه، سال گذشته است که اسفندماه سال 94 بیش از 5 هزار میلیارد تومان اوراق توسعه میادین گازی طی چند دقیقه توسط مردم خریداری شد.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) با اشاره به ضرورت هدایت سرمایه‌های مردمی به سمت پروژه‌های عمرانی و سازندگی تصریح کرد: ساز و کار کامل این مسأله در بورس ایجاد شده است.
وی در مورد سوال دیگری مبنی بر تحریم‌های جدید آمریکا علیه سپاه و ایران گفت: 37 سال است که تحریم هستیم ولی اگر بر اساس سخنان امام و رهبری، نگاهمان به داخل باشد موفق می‌شویم البته نمی‌گوییم تحریم‌ها بی‌تاثیر بوده‌اند اما موجب شده‌اند دانش لازم در بسیاری صنایع را به دست آوریم و به خودکفایی برسیم.
سردار عبداللهی با بیان اینکه اگر نگاهمان به توان داخلی نبود نمی‌توانستیم به فناوری ساخت موشک دست یابیم ادامه داد: در حوزه صنعت هم همین شرایط را داریم و اگر بتوانیم به توان داخلی تکیه کنیم، تحریم‌ها کاملاً بی‌تاثیر خواهند بود.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در مورد تحریم‌های بانکی اضافه کرد: از بانک‌هایی که با قرارگاه خاتم(ص) همراهی کردند تشکر می‌کنیم، بانک‌های سپه و ملت در زمینه تأمین مالی و مسائل ارزی کمک‌های زیادی به ما کردند و بحث تحریم‌ها به این شکل نبود که مطرح شد.
وی خاطرنشان کرد: سرمایه اساسی هر کشور و سازمان، نیروی انسانی است و تجهیزات و ابنیه موجود اهمیتی به مراتب کمتر دارند؛ قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) در بحث تربیت نیروی انسانی ارتباط تنگاتنگی با دانشگاه‌ها داشته و طی دو سال و نیم، 3700 نفر دانشگاهی را در دانشگاه‌های برتر اعم از دولتی و آزاد جذب کرده و دوران کوتاه سربازی خود را در قرارگاه و در رشته‌های مرتبط سپری کردند که 2100 نفر از آنها به عنوان مدیران پروژه‌های مختلف جذب شدند.
سردار عبداللهی ادامه داد: در بحث ارتباط با دانشگاه‌ها تعامل خوبی با مراکز آموزش عالی داریم به طوری که حدود 35 درصد نیروها از بین تحصیل‌کردگان دانشگاهی هستند و البته بقیه پرسنل را هم نیروهای فنی ماهر تشکیل می‌دهند.

 

 
 

   1396/4/16 11:04